Търговията на азиатските пазари на акции е привидно спокойна, след като от Федералния резерв на САЩ дадоха индикации, че не бързат да ограничават стимулите, въпреки че нагласите са крехки, тъй като инвеститорите очакват да видят дали Пекин може да ограничи поевтиняването при китайските акции.

Имаше и обещаващи новини за дългоочаквания инфраструктурен проектозакон в САЩ, като Сенатът гласува за придвижването напред за сделката на стойност 1.2 трлн. долара.

Въпреки това в азиатската сесия до голяма степен всичко зависеше от това как се справят китайските пазари на фона на информацията, че регулаторните органи в страната са привикали ръководителите на големите банки, за да успокоят пазарните страхове относно по-строгите правила в образователния сектор, информира Ройтерс.

Индексът на китайските сини чипове нараства с 1.4%, но все още губи над 5% за седмица, докато индексът Shanghai Composite отбеляза повишение от 1.1%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита повишение от 1.1%, след като вчера падна до най-ниското си ниво от декември. Японският Nikkei нараства с 0.4%, докато южнокорейският индекс KOSPI остава без промяна.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отстъпват с 0.2%,, както и тези на EUROSTOXX 50. Фючърсите на Nasdaq губят 0.3%, което вероятно се дължи на поевтиняването на акциите на Facebook.

Книжата на Facebook Inc се обезцениха с 3.5%, след като компанията предупреди, че ръстът на приходите “ще се забави значително,” въпреки че обяви силни резултати по отношение на продажбите на реклама.

Пазарите вчера се колебаеха, след като в изявлението след двудневната среща на Фед бе посочено, че е постигнат “прогрес” към икономическите цели на централната банка на САЩ, което изглежда ни доближаваше до деня, в който тя ще започне да ограничава програмата си за изкупуване на активи.

По време на традиционната си пресконференция председателят на Фед Джеръм Пауъл обаче заяви, че все още няма значителен напредък по отношение на пазара на труда.

Нова порция рекордни печалби за технологичните гигантиАмериканските технологични гиганти отчитат рекордни печалби през второто тримесечие

Следващата среща на Фед е в края на септември, което ще предостави на пазарите известна почивка от спекулациите за ограничаване на стимулите.

Нетният резултат за облигациите бе, че доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ отстъпи до 1.236% след кратко повишение преди това.

Положението при долара бе сходно, като щатската валута поскъпна след изявлението на Фед и поевтиня след изказването на Пауъл.

Така еврото поскъпна до 1.1846 долара, отдалечавайки се от достигнатото наскоро четиримесечно дъно от 1.1750.

Доларът поевтиня до 109.70 йени, отстъпвайки от достигнатите 110.58 по-рано през седмицата. Всичко това доведе до спад на доларовия индекс до 92.236, след като преди това бе достигнал 93.194.

На суровинните пазари златото продължава да се търгува без съществени изменения в цената при 1 808 долара за тройунция, след като в продължения на 17 сесии тя се движи в рейндж от 30 долара.

Цените на петрола се повишиха, след като данни показаха, че запасите в САЩ падат до нивата отпреди пандемията, което насочи вниманието на пазара отново към затегнатото предлагане, вместо към увеличаващия се брой на случаите на COVID-19.

Брентът за последно губеше 7 цента до 74.67 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол намалява с 4 цента до 72.35 долара за барел.