Пазарът на труда в САЩ се свива през март за първи път от 2010 г. насам, след като разпространението на коронавируса доведе до блокиране на икономиката.

Щатската икономика е изгубила 701 000 работни места през миналия месец. Това е рязък спад в сравнение с ревизирания брой за февруари и е доста по-сериозен от предварителните прогнози за спад на заетостта със 100 000. Това също така е първият случай, в който икономиката губи работни места от 2010 г.

Освен това нивото на безработицата в САЩ нараства от 3.5% през февруари до 4.4% през март.

Данните не са оптимистични, но те вероятно дори не показват в пълна степен пораженията върху трудовия пазар, нанесени от коронавируса. Изнесените данни покриват и седмицата до 14 март, така че всеки, който е работил през онази седмица е счетен за все още зает, дори и да е бил уволнен в средата на седмицата.

Държавата, в която няма коронавирусВъпреки че коронавирусът още не е стигнал дотам, в Палау се наблюдават гледки, сходни с тези в Европа

От средата на март бяха направени някои промени, които замразиха икономиката и пазара на труда. На 16 март президентът Доналд Тръмп препоръча строги мерки като затваряне на училища, избягването на струпвания от хора, забрана за пътувания, които не са важни и избягването на посещения на барове и ресторанти. Първоначално мерките трябваше да продължат 15 дни, но в неделя периодът бе удължен до 30 април.

В резултат на това през последните две седмици рекордните 10 милиона американци са подали молби за помощи при безработица.