След решението на ОПЕК да намали производството, довело до поскъпване на петрола, по време на азиатската сесия цените останаха без съществена промяна около нива 93,30 и 86,70 за Брент и Суров петрол.

Основните индекси в САЩ запазват печалбите, натрупани в края на американската сесия. Вчерашната търговия беше доста волатилна, като в един момент индексите бяха почти 2% на минус. S&P500 и Nasdaq са на нива съответно 3806 и 11 677 пункта.

Европейските лихви продължиха да се покачват, като 10-годишните на Германия и Италия достигнаха нива 2,028% и 4,446%. Спредът между двете лихви нарасна заради изявлението на Мудис, че забавянето на икономическия ръст на Италия може да доведе до понижение на кредитния им рейтинг.

Американските лихви отбелязаха по-леко повишение до нива 4,14% и 3,75% съответно за 2-годишните и 10-годишните книжа.

Котировките на златото по време на търговията в Азия са около нива от 1730 долара за унция.

Петролът на ОПЕК продължи да поскъпва

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера продължи да поскъпва и достигна 94,05 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си.
Във вторник един барел се продаваше за 92,13 долара.

За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 13 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Лек арабски (Саудитска Арабия), Басра лек (Ирак), Бони лек (Нигерия), Ес Сидер (Либия), Жирасол (Ангола), ирански тежък (Иран), Кувейт експорт (Кувейт), Мерей (Венецуела), Мурбан (ОАЕ), Сахаран бленд или "Сахарска смес" (Алжир), Раби лек (Габон), Джено (Конго) и Зафиро (Екваториална Гвинея).

Историческият максимум за "кошницата на ОПЕК" е цената от 140,73 долара за барел, отчетена на 3 юли 2008 г.

Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден.