Азиатските индекси бележат ръст днес, като китайските акции отчитат леки повишения в цените след почивната седмица в страната, но инвеститорите остават предпазливи по отношение на търговските преговори между САЩ и Китай, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че е малко вероятно да се стигне до бърза сделка.

Японският Nikkei добави 1.0%, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.73%, като ръстът беше оглавен от технологичните акции в Южна Корея и Тайван.

Акциите на южнокорейската Samsung Electronics поскъпнаха с 1.2%. Компанията прогнозира, че оперативната й печалба за третото тримесечие вероятно се е понижила с 56% вследствие на спада в цените на чиповете за памет, но прогнозата беше по-добра от очакванията на анализаторите.

Тайванският основен индекс записа повишение от 0.7% до петмесечен връх, докато хонконгският индекс продължи ръста си, след като главният администратор на града Кари Лам заяви, че няма намерение да използва наредбата за спешно приемане на закони, за да въвежда допълнителни регулации.

Основният индекс на борсата в Шанхай нарасна с 0.3% след почивната седмица в страната.

Разходите за потребителски стоки и храна по време на почивната седмица около националния празник на Китай се завърнаха към растеж тази година, предлагайки неочаквана глътка въздух за икономиката, която нараства с най-бавните си темпове от близо три десетилетия.

Въпреки това частно проучване показа, че през септември секторът на услугите в Китай отчита най-бавния си темп на растеж от седем месеца.

На Уолстрийт вчера индексът S&P 500 се понижи с 0.45%, след като не успя да запази ръста си след някои положителни съобщения в Twitter и новинарски заглавия относно търговските преговори.

“Предвид важността на събитието, пазарите ще останат изключително нервни. Очаквам нещата да останат такива засега. Като цяло пазарите не са оптимистично настроени,” казва пред Ройтерс Масахиро Ичикава, старши анализатор в Sumitomo Mitsui Asset Management.

Представителите на САЩ и Китай вчера започнаха двудневните си преговори, които имат за цел да подготвят сцената по-късно през седмицата за първите преговори на ниво министри от месеци.

Вероятността за прогрес обаче намаля, след като Вашингтон сложи в черен списък някои китайски компании заради отношението на Пекин към преобладаващо мюсюлманските етнически малцинства в страната.

Тръмп също така заяви, че се надява Китай да намери хуманно и мирно решение на проблема с продължаващите протести в Хонконг и предупреди, че ситуацията има потенциала да навреди на търговските преговори.

Двустранните преговори продължават преди насроченото за 15 октомври влизане в сила на 30% щатски мита върху китайски внос на стойност 250 млрд. долара.

Тръмп обяви, че увеличението на митата ще влезе в сила, ако преговорите не отбележат напредък.

На валутните пазари турската лира се стабилизира засега, след като поевтиня с над 2% вчера вследствие на опасенията от планираното нахлуване на Анкара в Турция.

Тръмп се закани да унищожи турската икономика, ако Анкара прекали с планирания военен удар в Сирия, въпреки че самият американски президент отвори вратата за турското нахлуване.

Лирата се разменяше срещу 5.837 спрямо долара, близо до най-ниското си ниво от 2 септември.

Основните валути се придържаха към рейнджовете си от последните дни.

Еврото се търгуваше срещу 1.0973 долара, след като възстановяването на европейската валута от 2.5-годишното дъно от 1.10879, достигнато преди седмица, срещна силна съпротива при 1.10.

Доларът се разменя срещу 107.40 йени, поскъпвайки с 0.15%, след като намери известна подкрепа при 106.50 в последните няколко сесии.

Британският паунд се търтува при 1.2290 долара, като ръстът беше ограничен от опасенията, че значителните различния между Великобритания и ЕС остават.

Китайският юан поскъпна с 0.35%, до 7.1269 спрямо долара, след като китайската централна банка определи по-висок от очакваия референтен курс.

Доходността по щатските държавни облигации нарасна отново. Лихвата по 10-годишните книжа за последно беше на ниво от 1.575%.

Цените на петрола се повишиха днес, след като протестите в страните-производителки на суровината Еквадор и Ирак породиха опасения относно предлагането.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.51%, до 58.65 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 0.61%, до 53.07 долара за барел.