Азиатските борсови индекси запазиха негативната тенденция в сутрешната търговия в четвъртък, след като инвеститорите не успяха да открият причини за оптимизъм в стенограмата от последното заседание на Федералния резерв. Публикуваният в сряда документ разкрива разногласията между членовете на Борда по монетарна политика и показва, че повечето от тях гледат на решението за понижаване на лихвения процент като временна мярка, която да неутрализира негативните ефекти от търговския конфликт с Китай.

Утре се очаква упавителят на институцията Джеръм Пауъл да направи изявление в рамките на годишния финансов форум в Джаксън хол, като според повечето анализатори той вероятно ще се опита да си остави "отворена вратичка" за различни сценарии, без да се ангажира с конкретна дългосрочна програма по отношение на лихвените проценти.

Именно липсата на категорична заявка за предстоящ нов цикъл на монетарни стимули разочарова пазарните участници.

Сред водещите борсови индекси в азиатско-тихоокеанския регион, най-силен спад тази сутрин отчита хонконгският Hang Seng - с близо процент. В Индия и Южна Корея индексите също загубиха близо процент от стойността си.

Единственото изключение от общата негативна тенденция е японският бенчмарк Nikkei 225, който към момента се движи почти без промяна спрямо вчерашните си нива.

На валутните пазари китайският юан се понижи до ново 11-годишно дъно, което принуди някои от големите държавни банки да предприемат интервенции в подкрепа на валутата. Към момента тя се търгува на ниво от малко над 7.07 юана за долар - най-ниското от март 2008 година насам.

Японската йена, която се приема от много инвеститори като "инвестиционно убежище" във времена на несигурност, тази сутрин поскъпна с 0.2% до ниво от 106.43 спрямо долара на фона на песимистичната картина на азиатските капиталови пазари.

Американският лек суров петрол тази сутрин поевтиня с близо половин процент до ниво от 55.50 долара за барел въпреки данните за понижаващите се запаси в Съединените щати. Вчера енергийната администрация във Вашингтон публикува седмичната си статистика, според която запасите от суров петрол в страната отчитат спад от 2.7 милиона за седмицата до 16 август.

Петролът от сорт брент също отчете понижение в сутрешната търговия, но за момента все още остава над психологическата бариера от 60 долара за барел.

Златото поевтиня с 0.4% до ниво от 1 510 долара за тройунция.