Индексите на Уолстрийт вчера записаха разнопосочни представяния, след като поскъпването на акциите на енергийните компании и на компаниите за потребителски стоки бе неутрализиран от понижения в много други сектори.

Потребителското доверие в САЩ нарасна до 18-годишен връх, като това бе поредният индикатор за инерцията, която е набрала щатската икономика, въпреки опасенията около търговските войни, които президентът Доналд Тръмп води.

Индексът Dow Jones се понижи с 0.26%, S&P 500 изгуби 0.13%, докато технологичният Nasdaq Composite добави 0.18%.

Лихвата по 10-годишните щатски облигации нарасна до 3.113% - близо до седемгодишния си връх от 3.128%, докоснат на 18 май. За последно лихвата бе на ниво от 3.098%.

Пазарите очакват вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв по-късно днес. От последните изявления на централната банка на САЩ става ясно, че според нейните ръководители, нивото от 2.9% за основната лихва, или с около 100 базисни пункта над настоящите нива, е подходящо в дългосрочен план.

Това означава, че Фед ще достигне това ниво само с още две вдигания на лихвите, ако ги повиши още на два пъти до края на годината, както се очаква.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 94.169 пункта, близо до достигнатото в петък 2.5-месечно дъно от 93.808.

Еврото се разменяше срещу 1.1765 долара, недалеч от тримесечния връх от 1.18155, докоснат в понеделник.

Мното от валутите на развиващите се пазари, като турската лира и южноамериканския ранд, също се търгуваха на известно разстояние от дъната, достигнати миналия месец.

Йената се търгуваше на ниво от 112.92 спрямо долара, близо до шестмесечното дъно от 113.18, достигнато в средата на юли.

Цените на петрола бяха подкрепени от опасенията около намаляването на предлагането вследствие на санкциите срещу Иран и бързо ограничиха загубите си, породени от изнесените данни, които показаха, че петролните запаси на САЩ неочаквано са нараснали миналата седмица, както и от повторните призиви на Доналд Тръмп към ОПЕК да увеличи производството.

“Саудитска Арабия изглежда е променила позицията си. Страната има намерение да поддържа високи цени. Тя може да увеличи производството, за да се справи със спада в износа на Иран, но е малко вероятно да го направи, за да свали цените,” казва пред Ройтерс Тацуфуми Окоши, анализатор в Nomura.

Вчера фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха до 82.55 долара за барел, което бе най-високото ниво от 10 ноември 2014 г., а за последно се търгуваха на 81.85 долара, почти без промяна за деня.

Брентът е на път да запише поскъпване в четвърто поредно тримесечие, което би било най-дългата подобна серия от началото на 2007 г., когато поскъпване в шест поредни тримесечия изведе цената до рекордните 147.50 долара за барел.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 0.2%, до 72.16 долара за барел, след като в предходния ден цената нарасна до 11-седмичен връх от 72.78 долара за барел.