Азиатските пазари на акции се повишиха днес, а златото се търгуваше близо до петмесечни върхове преди очакваните тази седмица данни от Европа и САЩ, които вероятно ще предоставят индикации за състоянието на световната икономика.

Възстановяването на света от пандемията от COVID-19 остава неравномерно, като износът се съживява, но по-общата икономическа дейност все още е възпрепятствана от ограниченията срещу COVID-19 в отделните държави.

Фабричната активност в Китай отчита най-бързите си темпове на растеж през май, показаха изнесени днес данни.

Основните борсовите индекси на Тайван и Южна Корея отчетоха повишения в ранната търговия, докато тези в Япония, Австралия и Хонконг бележат понижения. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита ръст от 0.3%.

Южнокорейският индекс скочи с 0.8% и оглави повишението в региона, след като износът на страната отчете най-големия си ръст от 32 години през май.

Азиатският индекс на MSCI се повиши до най-високото си ниво от месец, с което ръстът от началото на годината достигна близо 7%. Глобалните акции нарастват в четвърти пореден месец.

Щатските индексни фючърси остават почти без промяна днес - след почивния ден в САЩ вчера и след като европейските пазари затвориха под рекордно високите си нива.

Как технологичните гиганти водят „облачни войни“ на дъното на океаните?Лесно е човек да пропусне факта, че нашият достъп до интернет зависи от хиляди километри кабели, които кръстосват океаните по света. Те осигуряват нещо като водопровод за интернет - 98% от целия международен интернет трафик минава по тях

Основното събитие тази седмица ще са данните за неселскостопанската заетост в САЩ, като осреднената прогноза е за създадени 650 000 нови работни места през май.

Въпреки че изнесените през миналата седмица данни за инфлацията бяха над предварителните прогнози, още един слаб месец на трудовия пазар ще подложи под още по-голям натиск Федералния резерв да отложи плановете си за ограничаване на стимулите, казват анализатори, цитирани от Ройтерс.

Доларът се търгуваше близо до многомесечни дъна спрямо другите основни валути.

Опасенията относно инфлацията в световен мащаб подкрепиха златото, като цените на метала нараснаха с 8% през май - до над 1 900 долара за тройунция. Днес цената на златото се движеше близо до петмесечния връх, достигнат миналата седмица.

Цените на петрола се повишиха преди срещата на OPEC+ и вследствие на оптимизма, че търсенето на горива ще нарасне през летния сезон.

Августовските фючърси на брента поскъпнаха с 0.8%, до 69.89 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 1.57%, до 67.3 долара за барел.

При криптовалутите нямаше сериозни движения, като биткойнът се търгува на ниво от около 37 000 долара.