На азиатските капиталови пазари тази сутрин преобладават негативните настроения, след като късно снощи и на Уолстрийт водещите индекси затвориха "на червено".

S&P 500 загуби 0.1% от стойността си, а индустриалният бенчмарк Dow Jones записа спад от 0.3 на сто.

Тревогите на инвеститорите продължават да са свързани най-вече с разпространението на делта варианта на COVID-19.

Широкият регионален индекс MSCI Asia-Pacific, който следи движението на акциите на най-големите компании в азиатско-тихоокеанския регион, регистрира понижение от 0.4% в сутрешната търговия.

В Япония пък Nikkei 225 сто успя да "изплува" на зелено и да отбележи минимален ръст от 0.1 на сто.

Петролът възстанови позициите си в сутрешните часове, след като в предходните няколко дни беше подложен на разпродажби. Фючърсите на американския лек суров петрол бележат повишение от 0.7 на сто - до ниво от 66.94 долара за барел, а тези на сорта брент поскъпват с 0.4 на сто - до 69.33 долара за барел.

Златото също се стабилизира, след като в понеделник падна до четиримесечно дъно. Тази сутрин ценният метал поскъпна с 0.6 на сто, до ниво от 1736.70 долара за тройунция.

Атомни електроцентрали ще захранват ферми за биткойн в САЩМоже ли криптовалутите да се окажат спасителен остров за затруднената ядрена индустрия?

На пазара на криптовалутите биткойнът поскъпва с близо 5% - до ниво от 45 683 долара за брой, което най-високото от средата на май.

В следващите няколко дни фокусът на инвеститорите по света ще бъде насочен към решението на американския сенат за мащабния пакет от държавни инфраструктурни инвестиции на стойност 1 трилион долара.

Макроикономическите данни също са важни за бъдещото поведение на пазарите, най-вече защото от тях, по всяка вероятност, ще зависят действията на Федералния резерв в близките няколко месеца.

Централните банкери обявиха, че няма да бързат със затягането на монетарната политика и свиването на т. нар. "количествени улеснения", но ако инфлацията се ускори по-бързо от очакваното, те може и да променят позицията си, отбелязват анализаторите.

По-късно днес се очаква и изявлението на президента на Федералния резерв на Чикаго Чарлз Еванс.