Щатските индексни фючърси и няколко азиатски индикатора падат в разпокъсана търговия, след като притесненията около пандемията от коронавирус надделяха над надеждите, че държавната подкрепа ще се пребори с икономическите последици от разпространението на заразата.

Повечето традиционни активи убежища също бяна поставени под натиск, тъй като инвеститорите се опитваха да ограничат пострадалите си позиции, което доведе до сериозни разминавания между отделните пазари.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.3%, като спадът се оглавяваше от австралийския основен индекс, който изгуби 4.9%, докато японският Nikkei нарасна с 1.6%.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 падат с 3% в азиатска сесия - ден, след като индексът нарасна с 6%, а Dow Jones записа повишение от 5.2%, или 1 049 пункта.

“Повишение от 1 000 пункта при Dow Jones е нещо, което се вижда само по време на финансова криза. Това не е добър знак,” казва пред Ройтерс Томоаки Шишидо, старши анализатор в Nomura Securities.

Големите колебания на пазарите означават, че способността на различните играчи - от спекуланти до борсови посредници, да поемат рискове е изтерзана, казват анализатори.

Нарастването на фючърсите на индекса S&P 500 в предходния ден, който все още губи над 10% от началото на седмицата, дойде, след като политиците изготвиха помощни пакети за борба с ефектите от коронавируса.

Заразен с COVID-19 обяви кое е най-страшното относно болесттаДонован Мичел е един от популярните спортисти, за които беше обявено, че са дали положителна проба

Администрацията на президента Доналд Тръмп вчера обяви пакет за стимулиране на икономиката на стойност 1 трлн. долара, който може да включва помощ от по 1 000 долара за американците в рамките на до две седмици. Много други правителства също обмислят фискални стимули.

“Тази помощ би била по-голяма от предложените от администрацията на Барак Обама 787 млрд. долара сред фалита на Lehman brothers,” според Масахиро Ичикава, старши анализатор в Sumitomo Mitsui Asset Management.

Великобритания обяви 330 млрд. паунда (400 млрд. долара) спасителен пакет за компании, заплашени от фалит, а Франция ще налее 45 млрд. евро под формата на кризисни мерки в икономиката си с цел подпомагане на компании и служители.

Щатските държавни облигации продължават да поевтиняват, което повиши лихвата по 10-годишните книжа до 1.009%. Тя достигна двудневен връх от 1.105% в предходния ден, нараствайки с над 30 базисни пункта.

Спредът между лихвите по 30-годишните и 5-годишните книжа нарасна до близо 1%, което е най-високото ниво от септември 2017 г.

На валутните пазари недостигът на долари подкрепи щатската валута.

Австралийският долар възстанови част от изгубеното до 0.6008 щатски долара, след като в предходния ден падна до 17-годишно дъно от 0.5958.

Новозеландският долар поскъпна до 0.5955 щатски долара, след като преди това се понижи до 11-годишно дъно от 0.5919.

Доларът запазва позиции спрямо повечето валути, но поевтиня с 0.25% спрямо йената до 107.28.

Еврото остава без промяна и се търгува срещу 1.1004 долара.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха близо до дъното си от 2016 г. от около 26 долара за барел в условията на очакванията за слабо търсене и ценовата война, започната от Саудитска Арабия.