Китайските акции изведоха азиатските пазари нагоре днес, след като инвеститорите залагаха на стабилното възстановяване на втората най-голяма икономика в света, въпреки че предпазливостта относно съдбата на стимулите в САЩ позволи на долара да запази позиции, а промени в политиката на централната банка на Китай изтриха част от ръста при юана.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.8%, до 2.5-годишен връх, подкрепен от повишението от 2% при китайския индекс на сините чипове и от 1.5% ръста на хонконгския Hang Seng. Японският Nikkei губи 0.3% на фона на опасенията на инвеститорите около корпоративните печалби.

В Китай пазарите отново заработиха след осемдневния есенен празник, като инвеститорите бяха окуражени от ръста при туризма и намаляващия брой на случаите на коронавирус.

От град Циндао обявиха днес, че в рамките на пет дни ще направят тестове на цялото население на града от над 9 милиона души, след като там бяха открити малък брой нови случаи.

В някои части на САЩ броят на случаите е на рекордни нива, докато от СЗО призоваха за нови ограничения в Европа.

Плановете за помощи във връзка с коронавируса в САЩ също са в безпорядък, като администрацията на президента Доналд Тръмп призовава Конгреса да приеме ограничен проектозакон за стимули, докато преговорите за по-всеобхватна помощ отново забуксуваха.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се колебаеха между положителна и отрицателна територия в азиатската сесия, докато европейските фючърси бележат повишения.

Индексът на китайските сини чипове нараства с близо 17% от началото на годината, в сравнение с повишение от близо 8% за S&P 500.

На валутните пазари понижение от 0.4% при юана повлече австралийския долар надолу и подкрепи леко долара спрямо другите основни валути.

Централната банка на Китай премахна изискването, според което търговските банки трябва да имат резервно от форуърдни контракти в юани.

Трейдъри смятат, че този ход е индикация, че властите не харесват поскъпването на валутата напоследък. Загубите при юана обаче бяха ограничени, информира Ройтерс.

Китайската валута поскъпва с над 7% от края на май и скочи в петък, след като трейдъри заложиха, че ако Джо Байдън стане президент, отношенията между САЩ и Китай ще се подобрят. За последно юанът се разменяше на ниво от 6.7211 спрямо долара.

Еврото губи 0.1% до 1.1816 долара, а йената запазва позиции при 105.55 спрямо щатската валута.

На суровинните пазари цените на петрола отново бяха поставени под натиск след края на стачката на служителите сектора в Норвегия и възстановяването на производството в Мексиканския залив след поредната буря.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 0.9%, до 42.48 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол отстъпват с около 0.8%, до 40.26 долара за барел.

Цената на златото запази ръста си от петък при 1 927 долара за тройунция.

Пазарът на щатски държавни облигации днес е затворен заради Деня на Колумб.