Азиатските акции поевтиняват днес, след като изнесените данни показаха най-големия скок на инфлацията в САЩ от 13 години и породиха пазарни очаквания, че Федералният резерв може да изтегли пандемичните стимули по-рано от предвиденото.

Доходността по щатските държавни облигации и доларът отчитат понижения в азиатската сесия, след като скочиха ден по-рано вследствие на инфлационните данни.

Индексът на потребителските цени в САЩ скача с 0.9% през юни, обявиха от Министерството на труда вчера. Това беше над пазарните очаквания и най-високото увеличение от юни 2008 г.

“На фона на по-високата и продължаваща инфлация в САЩ, по-ранно ограничаване на стимулите изглежда вероятната посока на политиката на Фед,” казва пред Ройтерс Роб Карнел от ING.

Централната банка на Нова Зеландия се превърна в поредната, която обмисля да сложи край на политиката си от ерата на пандемията, след като днес изненада пазарите, като обяви, че ще сложи край на изкупуването на облигации от следващата седмица. Новината оскъпи рязко новозеландския долар.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.33%, след като индексът на сините чипове в Китай падна с 1%, хонконгският Hang Seng се понижи с 0.66%, а южнокорейският Kospi изгуби 0.29%.

Австралийският основен индекс нараства с 0.34%, след като получи подкрепа от акциите на миннодобивните и енергийните компании.

За какво съжаляват големите инвеститори?Дори и част от най-известните инвеститори са правили не една и две грешки, преди да създадат и разраснат своите империи

Японският Nikkei губи 0.2% за деня.

Инвеститорите ще следят отблизо изслушването на председателя на Фед Джеръм Пауъл пред Конгреса днес и утре за евентуални индикации дали централната банка на САЩ ще предприеме по-агресивни стъпки за спиране на нарастването на инфлацията.

Изслушването на Пауъл идва на фона на опитите на администрацията на президента Джо Байдън да прокара фискални стимули в подкрепа на щатската икономика.

Демократите в бюджетната комисия на Сената вчера постигнаха споразумение за инфраструктурен инвестиционен план на стойност 3.5 трлн. долара, който имат намерение да включат в обсъждането на бюджета по-късно през лятото.

Междувременно в Азия, Китай се очаква да обяви данните за ръста на икономиката си през второто тримесечие, докато централната банка се очаква да намали изискванията за резервите на банките с цел подпомагане на неравномерното икономическо възстановяване.

На Уолстрийт вчера основните индекси затвориха с понижения, след излизането на данните за инфлацията.

Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.31%, до 34 888.79 пункта, S&P 500 изгуби 0.35% - до 4 369.21 пункта, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.38% надолу на 14 677.65 пункта.

Аукцион на 30-годишни щатски държавни облигации отрази притесненията на инвеститорите, тъй като те бяха пласирани при доходност от 2.00%, или повече от два базисни пункта над нивото отпреди аукциона.

Доходността по щатски облигации се понижи днес - след скока от вчера.

На валутните пазари йената поскъпва, като доларът поевтинява с 0.13% спрямо японската валута до 110.47. Еврото бележи ръст от 0.08% до 1.1783, след като преди това щатската валута докосна тримесечен връх спрямо еврото.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи до 92.747, след като преди това беше нараснал до 92.832 - малко под нивото от 92.844, достигнато през миналата седмица за първи път от 5 април.

Новозеландският долар поскъпва с 0.85%, след като централната банка на страната обяви, че слага край на изкупуването на активи.

Цените на петрола се стабилизираха, след като изнесени данни показаха, че вносът на петрол от страна на Китай през първото полугодие намалява с 3% на годишна база. Цените скочиха с над 2% вчера, след като Международната агенция по енергетика (МАЕ) обяви, че пазарът би трябвало да очаква затягане на предлагането заради различията между страните производителки на суровината.

Щатският лек суров петрол (WTI) поевтиня с 0.24%, до 75.07 долара за барел, докато цената на брента се понижи с 0.16%, до 76.37 долара за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.11%, до 1 809.38 долара за тройунция.