Азиатските акции днес остават малко под достигнатия наскоро тримесечен връх, като индексите в Китай се понижават преди очакваните ключови икономически данни от САЩ.

Цените на петрола скочиха близо до 1.5-годишни върхове.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, до 711 пункта. Индексът се повиши до 712.57 вчера, което беше най-високото му ниво от март.

Японският Nikkei добави 0.4%. Австралийският основен индекс нарасна до рекордно високо ниво, след като инвеститорите приветстваха по-добрите от очакваните данни за икономическия растеж, изнесени вчера.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 днес бележи леко понижение.

Пазарите на акции като цяло остават близо до рекордно високи нива, но инерцията, която се забелязваше по-рано през годината, отслабна, тъй като инвеститорите започват да се притесняват, че по-бързото възстановяване от COVID-19 означава по-висока инфлация и по-скорошно затягане на паричната политика.

Седмичните данни за безработицата и за заетостта в частния сектор за май днес ще бъдат последвани от данните за неселскостопанската заетост утре.

Засилвайки опасенията относно инфлацията, цените на петрола се повишиха до най-високото си ниво от година и половина вследствие на решението на водещите страни производителки да възстановяват предлагането постепенно. Слабите темпове на преговорите между САЩ и Иран също помогнаха за повишението в цените, пише Ройтерс.

Зелените инвестиции - това ли е следващият борсов балон?Зелените активи в момента са във фокуса на инвеститорите

Инвестиционните мениджъри също се притесняват все повече, като основателят на BlackRock Лари Финк бе поредният, който предупреди, че пазарът подценява риска от по-висока инфлация.

Президентът на подразделението на Федералния резерв във Филаделфия Патрик Харкър също заяви отново, че "може би е време поне да започнем да мислим за ограничаване на изкупуваните държавни облигации и обезпечени с ипотеки ценни книжа на стойност 120 млрд. долара месечно."

Фед вече обяви, че ще започне да намалява корпоративните облигации, придобити през миналата година, с цел успокоение на кредитните пазари в разгара на пандемията.

В Австралия централната банка също се очаква да започне да ограничава стимулите си от следващия месец.

Основните индекси на Уолстрийт записаха разнопосочно представяне във вчерашната сесия, въпреки поскъпването на акциите на веригата кина AMC Entertainment Holdings, които почти удвоиха цената си, оскъпявайки и група акции, фаворизирани от форумните инвеститори.

Движенията на валутните пазари бяха ограничени, като доларовият индекс и основните валутни двойки се движеха в тесни рейнджове.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, остава без промяна на ниво от 89.899, недалече от петмесечното си дъно от 89.535, достигнато миналата седмица. Японската йена също се търгува без промяна при 109.65 спрямо долара.

Канадският долар и норвежката крона поскъпват в последните 24 часа вследствие на по-високите цени на петрола.

На противоположния полюс е новозеландският долар, който поевтинява с 0.2%. Австралийският долар остава почти без промяна и се разменя срещу 0.7749 щатски долара.

Цената на петрола се повиши с 24 цента, до 71.59 долара за барел, което беше най-високото ниво от януари 2020 г.

Щатският лек суров петрол (WTI) поскъпна с 25 цента, до 69.08 долара за барел, което беше най-високото ниво октомври 2018 г.