Азиатските акции бяха подложени на натиск днес, тъй като опасността от военна намеса на САЩ в Сирия обезпокои инвеститорите и повиши цените на петрола до най-високите им нива от края на 2014 г.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.3%, докато японският Nikkei 225 записа леко понижение.

Вчера щатският индекс S&P 500 затвори с 0.55% надолу, докато технологичният Nasdaq Composite изгуби 0.36%. В същото време индексът на енергийните компании нарасна с над 1%, на фона на поскъпващия петрол.

Тръмп обяви, че “ракетите ще дойдат” в Сирия, предизвиквайки Русия заради това, че е подкрепила сирийския президент Башар Асад след предполагаемата химическа атака срещу бунтовници. Дамаск и Москва отказаха да поемат каквато и да било отговорност във връзка с атаката.

Коментарите на Тръмп повишиха вероятността от пряк конфликт около Сирия за първи път, откакто двете световни сили заеха противоположни страни в продължаващата вече седем години гражданска война в страната. Тази война засили съперничеството и между Саудитска Арабия и Иран.

Опасенията от засилване на конфронтациите в Близкия изток подкрепиха цените на петрола, както и на някои активи убежища, като златото.

Цените на щатския лек суров петрол и на петрола от сорта брент скочиха до най-високите си нива от 2014 г., след като геополитическите рискове засенчиха изненадващото увеличение на щатските петролни запаси.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 8.1% от началото на седмицата, до 67.10 долара за барел. Вчера фючърсите бяха на ниво от 67.45 долара за барел, което бе най-високото от декември 2014 г.

По-рано днес бретът се търгуваше на цена от 72.26 долара, след като вчера поскъпна до 73.09 долара за барел.

Златото бе на цена от 1 353.10 долара за тройунция, след като преди това поскъпна до 1 365.30 долара. Пробив над върха от 1 365.8 долара от 25 януари ще отведе цената на метала до най-високите й нива от август 2016 г.

На валутните пазари йената бе подпомогната от промяната в нагласите към риска.

Доларът поевтиня до 106.82 йени, след като през миналата седмица достигна до нивото от 107.49 йени.

Еврото се разменяше срещу 1.2370 долара, след като вчера поскъпна в четвърти пореден ден.

Руската рубла се стабилизира вчера, след два поредни дни на сериозни разпродажби, на фона на опасенията около конфликта в Сирия и новите санкции, наложени от САЩ.

Рублата затвори на ниво от 62.59 спрямо долара, но въпреки това губи над 7% от началото на седмицата.

Турската лира се търгуваше на ниво от 4.1383 спрямо долара, след като вчера падна до рекордно ниско ниво от 4.1944. Лирата поевтинява с над 2% от началото на седмицата.

Опасенията около Близкия изток надделяха над оптимизма, че Вашингтон и Пекин ще стигнат до компромис, за да избегнат търговска война след изказването на китайски президент Си Дзинпин от вторник.

Предвид неяснотите около дипломатическите и търговските отношения, в момента икономическите новини са на втори план за инвеститорите.