Азиатските акции са близо до рекордни нива, доларът се търгува при двегодишни дъна, а цените на петрола достигнаха най-високите си стойности от март днес, след като монетарната подкрепа и надеждите за фискални стимули в САЩ създадоха празнично настроение на пазарите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, до ново рекордно ниво.

Японският Nikkei добави 0.2%, но и двата индекса след това изтриха ръста си и се търгуват без изменение, докато инвеститорите изчакват законодателите в САЩ да постигнат споразумение за нови стимули.

Чувствителните на риск австралийски и новозеландски долари поскъпнаха до многогодишни върхове, а еврото не изостава много зад тях, докато щатските индексни фючърси продължиха ръста си днес.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват с 0.7%, до 51.45 долара за барел, което е най-високото им ниво от началото на март.

“Пазарите ще продължат този ръст поради монетарната подкрепа в САЩ и добрите новини на хоризонта заради ваксините,” прогнозира пред Ройтерс Вишну Варатхан, старши икономист в Mizuho в Сингапур.

“Ако броят на новите случаи не е прекалено висок, смятам, че има известна възможност за ръст на пазарите в края на годината”, допълва той.

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл обяви вчера, че централната банка ще продължи да налива средства на пазарите, докато не бъде осигурено възстановяването на щатската икономика.

Търгуващите с облигации бяха разочаровани от това, че Фед не увеличи допълнително програмата за изкупуване на държавни облигации и при дълговите книжа имаше разпродажби.

Вчера щатските законодатели се приближиха към достигането на споразумение за парични стимули в размер на 900 млрд. долара, като представители и на Демократите, и на Републиканците бяха доста положително настроени.

10 причини защо акциите на развиващите се пазари биха били добра инвестицияВ края на годината поглеждаме към прогнози и анализи за 2021 г. Къде да инвестираме, кои пазари, икономики и сектори се очаква да имат най-добро представяне?

Предложението се очаква да включва чекове в размер на между 600 и 700 долара, както и удължаване на помощите за безработица.

На останалите пазари по-добрите от очакваното данни за заетостта в Австралия оскъпиха местния долар до 0.7591 спрямо щатския долар, което беше най-високото ниво от средата на 2018 г., макар че впоследствие ръстът беше изтрит.

Австралийският долар поскъпва и заради повишението в цените на желязната руда, която е най-големият износен продукт на Австралия и в момента се търгува близо до осемгодишни върхове.

Новозеландският долар се оскъпи до най-високото си ниво от началото на 2018 г., след като Нова Зеландия обяви по-голям от очаквания икономически растеж.

Щатските държавни облигации поевтиняха, като доходността по 10-годишните книжа нарасна с един базисен пункт до 0.9296%.

Рекордният брой нови случаи на COVID-19 в Южна Корея доведе до спад от 1% на основния борсов индекс Kospi и натежа над местната валута.

Биткойнът пък продължи ръста си, след като вчера за първи път в историята премина нивото от 20 000 долара. Най-популярната криптовалута поскъпна с 2%, до 21 942 долара.

Инвеститорите са привлечени от набраната инерция при биткойна. Криптовалутата поскъпва с 200% от началото на годината и се смята, че е устойчива на инфлация заради ограниченото си предлагане.

Златото поевтиня с 0.1%, до 1 862.16 долара за тройунция.