По-голямата част от борсовите индекси в азиатско-тихоокеанския регион стартираха седмичната търговия на отрицателна територия.

Данните за ръста на китайската икономика през третото тримесечие се оказаха по-слаби от очакваното, което беше и една от основните причини за тревогите на инвеститорите.

Брутният вътрешен продукт на Поднебесната империя бележи ръст от 4.9% на годишна база в периода от юли до септември тази година.

Това са най-слабите темпове от септември миналата година насам. Забавянето на оборотите на китайската икономика се дължи на енергийната криза и проблемите във веригите на доставка.

Днес индексите на борсите в Шанхай и Хонконг загубиха съответно 0.5% и 1% от стойността си спрямо петъчните си нива. В Япония Nikkei 225 губи 0.2%, а южнокорейският KOSPI бележи спад от 0.3 на сто.

Изключение от негативния тренд днес направи австралийският индикатор S&P/ASX 200, който се повиши с 0.3 на сто.

На стоковите пазари петролът достигна нов 7-годишен връх, подкрепен от силното търсене и данните за възстановяването на глобалната икономика.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през декември поскъпнаха с 1.4% 82.81 долара за барел, което е най-високото им ниво от октомври 2014 г= насам. Тези на сорта брент добавиха 1% до 85.72 долара за барел.

Защо доларът може да не мръдне много от настоящите нива до края на 2022 г.?Щатският долар може да изпита затруднения с поскъпването над настоящите си нива до края на 2022 г. предвид вероятността за почти двегодишно разминаване между времето, в което Федералният резерв може да започне да ограничава изкупуването на облигации, и първото увеличение на лихвите


Златото отчита спад от 0.3% в сутрешната търговия до ниво от 1762 долара за барел.

При валутите щатският долар отстъпва с 0.6% от достигнатия миналата седмица едногодишен връх. Едно евро към момента се търгува на ниво от 1.1577 долара. Курсът на "зелените пари" спрямо йената е на 114.27 йени за долар.

На пазара на криптовалутите биткойнът продължава възходящото си движение, като добави нови 2.8% за последните 24 часа и достигна ниво от 62 336 долара за брой. Етерът пък поскъпва с 0.5 на сто до 3876 долара за брой.