Азиатските акции стартираха седмицата предпазливо, тъй като скок в цените на петрола до тригодишен връх може да предизвика опасения относно инфлацията и да промени нагласите за начало на изтегляне на стимулите от страна на някои големи централни банки.

Цените на петрола преминаха върховете от юли, след като нарушения в предлагането в световен мащаб принудиха някои енергийни компании да изтеглят големи количества суров петрол от запасите си, а недостигът на природен газ в Европа повиши цените в целия континент.

Брентът поскъпна с 62 цента днес до 78.71 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол нарасна със 71 цента до 74.69 долара за барел.

"Прогнозираме, че този възход ще продължи, като прогнозата ни за цената на брента в края на годината е 90 долара за барел, в сравнение с 80 долара преди това," пишат анализатори на Goldman Sachs в уведомление до клиентите.

Подобно увеличение на цените може да предизвика спекулации, че инфлацията в световен мащаб ще се окаже по-дългосрочна в сравнение с първоначалните очаквания и ще ускори края на суперевтините пари, което ще облагодетелства акциите на банкови и енергийни компании и ще се отрази негативно на цените на облигациите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остава без промяна, след като в три поредни седмица записа загуби.

Какво е стагфлация и завръща ли се тя отново?Ако думата

Японският Nikkei нараства с 0.4% вследствие на надеждите за нови фискални стимул след избирането на нов премиер.

Фючърсите на щатският индекс Nasdaq нарастват с 0.1%,, а тези на S&P 500 отчитат повишение от 0.3%.

Съдбата на China Evergrande Group остава голяма неизвестна, след като китайският строителен гигант пропусна плащане по свои облигации в чужбина, като тази седмица на компанията й предстои ново плащане.

Акциите в Хонконг бяха подложени на най-голям натиск, въпреки че правителството в Пекин добави допълнителна ликвидност към финансовата система.

Инвеститорите тази седмица ще следят и фискалната политика на САЩ, като Камарата на представителите в Конгреса трябва да гласува инфраструктурния проектозакон на стойност 1 трлн. долара. Крайният срок за финансиране на федералните агенции, който изтича на 30 септември, пък може да доведе до второ частично блокиране на работата на правителството в рамките на три години, информира Ройтерс.

През седмицата се очакват и няколко изказвания на ръководители от Федералния резерв, начело с председателя Джеръм Пауъл.

Последната промяна в нагласите на централната банка на САЩ и няколко други централни банки в световен мащаб доведе до колебания в доходността по държавните облигации преди да нарасналата рязко в края на миналата седмица.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации е на най-високото си ниво от началото на юли при 1.46%.

Това повишение подкрепи щатския долар особено спрямо валутите на развиващите се пазари, които се съревновават с държавните ценни книжа за привличането глобални средства.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, запазва позиции при 93.292 и е съвсем близо до 10-месечния си връх от 93.734 достигнат през август.

Доларът поскъпва дори спрямо йената и достигна техническата преграда от 110.79 . Пробив на това ниво би отвело валутата в територия, която не е достигана от началото на юли.

Еврото запазва позиции при 1.1719 спрямо долара, докато инвеститорите обмислят последиците за управлението на Германия, след като Социалдемократите печелят изборите в страната с малка преднина.

Това слага край на продължилото 16 години управление на консерваторите под ръководството на Ангела Меркел.

По-скъпият долар се отрази на златото, което се търгува на ниво от 1 748 долара за тройунция, малко над шестседмичното дъно от 1 738 долара.