Азиатските пазари на акции се движат разнопосочно днес, като рисковите активи получиха подкрепа от обнадеждаващите данни за заетостта в САЩ, но ще бъдат подложени на поредния тест по-късно през седмицата от данните за инфлацията в САЩ.

Приемането от Конгреса на САЩ на инфраструктурния проектозакон на стойност 1 трлн. долара обнадежди инвеститорите, въпреки че по-всеобхватният план за социална сигурност засега се изплъзва на щатските законодатели.

Изнесени през уикенда данни показаха, че износът на Китай през октомври е по-добър от очаквания и страната отчита търговски излишък, въпреки че спадът на вноса засили доказателствата за забавянето на местното търсене, информира Ройтерс.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес губи 0.2%. Японският Nikkei изтри първоначалния си ръст за деня и отчита понижение от 0.1%, отстъпвайки от достигнатия наскоро петседмичен връх.

Индексът на китайските сини чипове се колебаеше между положителна и отрицателна територия, движейки се в рейнджа си от последните близо четири месеца.

Фючърсите на Nasdaq отстъпват с 0.4%, след като щатският технологичен индекс отчете ръст в 10 поредни сесии. Фючърсите на S&P 500 бележат спад от 0.2%, докато тези на EUROSTOXX 50 губят 0.1%, а фючърсите на FTSE се търгуват без промяна.

Десет факта за Смарт Органик, които не знаехтеВсяка секунда в света се изяждат 25 барчета, 18 курабийки и 10 други продукта на компанията


Изнесените в петък силни данни за заетостта в САЩ включваха ревизирани нагоре цифри за предишните няколко месеца.

Положението на пазара на труда, в комбинация с проблемите около веригите на доставки в световен мащаб, би трябвало да доведат до пореден месец на висока инфлация в САЩ, данните за което се очакват в сряда. Това пък вероятно ще възобнови очакванията за по-ранно вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв.

По-късно днес се очаква да говорят поне шестима ръководите във Фед, като най-голямо внимание вероятно ще привлече вицепредседателят Ричард Кларида, който ще говори по въпроси, свързани с политиката на Фед и на Европейската централна банка (ЕЦБ).

След сериозни колебания щатските държавни ценни книжа приключиха миналата седмица с ръст, което се дължи отчасти на големия спад в доходността по британските държавни облигации, където краткосрочните дългови книжа записаха най-добрата си седмица от 2009 г., след като Централната бана на Англия подмина възможността да вдигне лихвите.

Това накара пазарите да отложат очакванията за евентуалното затягане на паричната политика не само там, но и в Европа и в САЩ.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи с 10 базисни пункта за седмицата и за последно беше на ниво от 1.47%.

Този спад отне част от инерцията на долара, който поскъпна до повече от едногодишен връх след излизането на данните за заетостта. Доларовият индекс е на ниво от 94.331, след като преди това достигна връх от 94.634.

След решението на Централната банка на Англия британския паунд поевтинява с 1.4% спрямо миналата седмица и се търгува на ниво от 1.3473, докато еврото докосна 16-месечно дъно, преди да се стабилизира при 1.1556 спрямо долара.

Щатската валута се опитва да запази ръста си и срещу японската йена при 113.54 над нивото на подкрепа около 113.25.

Отстъплението при доходността по държавните облигации беше добре дошло за златото, Металът, който не предлага фиксирана доходност, поскъпна до 1 818 долара за тройунция.

Цените на петрола нараснаха, след като страните производителки от групата OPEC+ отхвърлиха призива на САЩ да ускорят увеличението на производството, въпреки че търсенето доближава нивата отпреди пандемията.

Петролният гигант Saudi Aramco също така вдигна официалната си продажна цена на суровината за всички купувачи по света.

Брентът поскъпна с 1.01 долара до 83.75 долара за барел, докато щатският лек суров петрол се оскъпи с 1.07 долара до 82.34 долара за барел.