Цените на петрола нараснаха днес, продължавайки ръста си от предходната сесия, след като ОПЕК и нейните съюзници се съгласиха да не увеличават предлагането на суровината през април, тъй като очакват по-значително възстановяване на търсенето в условията на пандемията от коронавирус.

Майските фючърси на петрола от сорта брент поскъпнаха с 60 цента, или 0.9%, до 67.34 долара за барел, като са на път да запишат повишение от близо 2% за седмицата.

Фючърсите на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 56 цента, или 0.9%, до 64.39 долара за барел.

Цените и на двата контракта скочиха с по над 4% вчера, след като групата ОПЕК+ продължи ограниченията върху производството и през април, с малки изключения в лицето на Русия и Казахстан.

Инвеститорите бяха изненадани, че Саудитска Арабия реши да запази доброволното понижение в добива в размер на 1 млн. барела на ден и през април, въпреки че цените на петрола скочиха през последните два месеца.

Азиатските акции поевтиняха до едномесечни дъна днес, след като нарастващите лихви по щатските държавни облигации отново изплашиха инвеститорите и в същото време оскъпиха долара до тримесечни върхове, което от своя страна обезцени йената.

Австралийският основен индекс се понижи с над 1%, японският Nikkei изгуби 1.6%, а южнокорейският KOSPI падна с 1.4%. Индексът на китайските сини чипове CSI300 отчита спад от 1.5%.

Така азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи до 684.52 пункта, което беше най-ниското му ниво от 1 февруари.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат спад от 0.5%.

Вчера щатските индекси записаха понижения, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл разочарова някои инвеститори, като не даде индикации, че централната банка на САЩ може да увеличи изкупуването на дългосрочни облигации, за да контролира доходността по по-дългосрочните държавни ценни книжа, информира Ройтерс.

Технологичният индекс Nasdaq Composite падна с 2.1%, с което вече отстъпва с около 10% от рекордното си ниво на затваряне на 12 февруари и навлезе в корекция.

Доходността по 10-годишните книжа нарасна до 1.5%, достигайки 1.5727%, но все още е под едногодишния връх от 1.614%, отчетен миналата седмица.

Как ще изглеждат безмитните магазини след пандемията?В миналото безмитните магазини се свързваха основно с натоварения трафик по летищата, но пандемията доведе до големи промени

Повишаващата се доходност по щатските държавни ценни книжа подкрепи търсенето на долара. Доларовият индекс скочи до тримесечен връх от 91.734.

По-скъпият долар се отрази на йената. Японската валута поевтиня до 107.97, което беше най-ниското ниво от 1 юли, макар че ограничи част от тези загуби и за последно се търгуваше на ниво от 107.85.

Еврото също беше препънато от по-скъпия долар, като европейската валута се разменяше срещу 1.1960 долара.

Повишаващата се доходност по държавните цени книжа и поскъпването на долара се отразиха негативно на цените на златото, които паднаха до деветмесечни дъна, тъй като инвеститорите продаваха скъпоценния метал.

Спот цената на златото се понижи с още 0.2% по-рано днес - до 1 692.26 долара за тройунция, като се търгуваше под нивото от 1 700 долара за първи път от юни 2020 г.

На пазара на криптовалути биткойнът поевтинява с 4%, до 46 422 долара.