Петролът от сорт брент прехвърли нивото от 40 долара за барел за първи път от март насам, подкрепен от спада на запасите в САЩ, както и от очакванията за продължаване на съкращенията на добивите от страна на държавите производители.

Фючърсите на брента с доставка през август по-рано днес се повишиха с 1.5%, до ниво от 40.59 долара за барел, но впоследствие голяма част от печалбите бяха изтрити. Въпреки това суровината се задържа близо до най-високите си нива за последните три месеца.

Американският суров петрол се движи на ниво от 36.24 долара за барел.

От организацията на петролните износители ОПЕК и останалите водещи производители, включително и Русия, намалиха квотите за добив с близо 10 милиона барела дневно през май и юни. Очаква се обаче тези ограничения да бъдат запазени за още известно време, въпреки сигналите за възстановяване на търсенето.

Според представители на ОПЕК, цитирани от Ройтерс, "фактът, че цената на петрола успява да премине над 40 долара за барел, е добър знак" и пазарът започва да се стабилизира.

Търсенето също се възстановява, макар и с плавни темпове. В Китай, който е вторият най-голям консуматор на петрол в света след САЩ, активността в сектора на услугите през последния месец отчете първото си повишение от януари насам.

Големият въпрос е докога може да се запази настоящия позитивен тренд. Според експертите на търговската компания PVM Oil Associates, пазарните участници, които се готвят за цени от над 50 долара за барел, ще трябва да почакат до 2021 г.

От Международната енергийна агенция също предупредиха през май, че кризата, предизвикана от разпространението на COVID-19, ще доведе до най-тежките сътресения в глобалната енергетика в цялата ѝ история.

Очаква се свиване на инвестициите в почти всички сектори - от петролните добиви до производството на електроенергия.