Азиатските акции поевтиняват днес, след като увеличаващият се брой нови случаи на COVID-19 в Китай се отрази на нагласите на инвеститорите, които вече са притеснени от войната в Украйна и от първото увеличение на лихвите в САЩ, което може да стане факт тази седмица.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 1.91%, като спадът беше оглавен от китайските акции. Индексът пада с 8.2% от началото на месеца.

Надеждите, че преговорите между Русия и Украйна, които трябва да бъдат възобновени днес, може да донесат решение на конфликта, предизвикаха рязък спад в цените на петрола.

Четвъртият кръг на преговорите обаче започна вчера без видим напредък, което изнерви допълнително положението на пазарите на акции.

По време на азиатската сесия щатският лек суров петрол (WTI) поевтиня с още 2.54% до 100.44 долара за барел, в тон с по-общите разпродажби на активи. Цената на Брента отчиташе понижение от 2.27% до 104.42 долара за барел.

По време на щатската сесия вчера цените на петрола паднаха с близо 5.8%, след като перспективите за положителен изход в Украйна намалиха опасенията относно евентуални проблеми с предлагането.

Goldman Sachs: Светът е изправен пред един от най-големите енергийни шоковеНяма лесно решение, за да бъде компенсирана липсата на руския петрол

Цялостната негативна нагласа на пазарите обаче беше подсилена от увеличаващия се брой нови случаи на COVID-19 в Китай, което инвеститорите се опасяват, че ще засегне икономическия растеж на страната през първото тримесечие.

"В момента всички следят случаите в Китай и осъзнават, че това няма как да не повлияе върху производството в страната," казва пред Ройтерс Хонг Бао от BOCOM International.

"Икономическият растеж на Китай през първото тримесечие може да е по-близо до нула, отколкото до 5.5%. Имаме проблема с Украйна, риска от санкции на САЩ срещу Китай и нарастващия брой случаи на COVID в страната. Нещата не изглеждат добре."

Хонконгският индекс Hang Seng остава на отрицателна територия, като падаше с 3.8% по-рано днес, след като вчера изгуби близо 5%. Индексът губи 17% от началото на март.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 отстъпваше с 2.3% по-рано днес.

Днес Китай обяви 3 602 нови случая на коронавирус, в сравнение с 1 437 вчера.

Инвеститорите също така са насочили внимание към Федералния резерв на САЩ, чиято среща започва днес. Централната банка на САЩ се очаква да повиши лихвите за първи път от три години като мярка срещу нарастващата инфлация.

Австралийският основен индекс днес губи 0.5%, докато японският Nikkei бележи минимално повишение от 0.17%.

Основните щатски индекси вчера записаха разнопосочно представяне, като заради поевтиняването при технологичните акции повечето от тях затвориха на отрицателна територия.

Dow Jones Industrial Average остана почти без промяна, докато S&P 500 изгуби 0.74%, а технологичният Nasdaq Composite падна с 2.04%.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 2.1419%, в сравнение с 2.14% вчера. Тази по двегодишните книжа докосна 1.865%, след като вчера затвори на 1.849%.

Златото поевтинява в азиатската сесия, като цената на метала беше на ниво от 1 949.21 долара за тройунция.