Щатският лек суров петрол отчете спад в петък от 3.2% до 59.20 долара за барел. Седмичното понижение за фючърсите на суровината са най-големите от 2 години насам, информира CNBC.

Основните причини за шестте поредни дни на спад са поскъпването при щатския долар и нарастващото производство.

Фючърсите дори достигнаха и до 7-седмично дъно от 58.07 долара за барел, но в последствие възстановиха част от загубите до малко над 59 долара. Седмичните загуби достигат до 9.6 на сто.

Сортът Брент загуби 8 на сто за седмицата до ниво от 62.79 долара за барел. Вчера фючърсите на Брент-а отчетоха спад от 2.6%, като по време на сесията бе достигнат и 9-седмичен минимум от 61.77 долара за барел.

От щатската Администрация за енергийна информация съобщиха в сряда, че производството на петрол в САЩ е нараснало до рекордните 10.25 млн. барела на ден. Запасите от петрол и петролни продукти също нарастват за втора поредна седмица.

Растящото производство в САЩ обаче поставя под натиск сделката на големите производители от ОПЕК и Русия за намаляване на производството, с цел стабилизиране на цените на суровината.

Главният изпълнителен директор на Gazprom Neft Александър Дюков сподели вчера, че се надява през следващото тримесечие производителите да се съгласят да увеличат добива си.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути вече е на ниво от над 90 пункта, което оказва допълнителнa тежест върху суровините. Скъпият долар прави по-скъпа покупката на доларо-деноминитаните суровини като петрол от притежавателите на други от основните валути.