Петролът е на път да отбележи най-силния си седмичен спад от юли насам на фона на слабите макроикономически данни от САЩ и останалите водещи световни икономики и под влияние на засилващите се опасения от наближаваща нова глобална рецесия.

Тази сутрин фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през ноември регистрираха минимално повишение от 0.3%, до ниво от 52.60 долара за барел, но въпреки това са на път да приключат седмицата със сериозен спад от над 6%. Това би било най-силното седмично отстъпление на "черното злато" от юли насам.

Цената на петрола от северноморския сорт брент пък се движи малко под 58 долара за барел, или с около 6.5 на сто под нивата от края на миналата седмица. Понижението е най-силното от декември 2018 г. насам.

Основната причина за негативната тенденция на петролния пазар тази седмица бяха негативните макроикономически данни, отбелязват анализаторите, цитирани от Bloomberg. Индексът на активността в сектора на услугите, който е ключов за американската икономика, падна до най-ниските си нива за последните три години.

По-рано тази седмица беше публикуван и индексът на промишлената активност в САЩ, който също се оказа доста по-слаб от очакваното.

Отслабването на най-голямата икономика в света съвпадна и със зачестяващите сигнали за проблеми в Китай и Германия. Търговският конфликт между САЩ и Китай накара много компании да отложат инвестиционните си намерения под ударите на по-високите мита и намаляващите норми на печалба.

Краткотрайното поскъпване на петрола след бунтовническите атаки срещу петролната индустрия на Саудитска Арабия беше изтрито само за няколко дни, тъй като кралството бързо успя да възстанови производствения си капацитет.

Следващата седмица Вашингтон и Пекин ще възобновят търговските преговори на високо равнище, от което до голяма степен ще зависят и настроенията на пазарите през следващите няколко дни.

По-късно днес пък се очаква месечната статистика за заетостта и трудовия пазар в Съединените щати за септември. Предварителните прогнози са за ръст на работните места в частния сектор със 133 000.

В същото време има и фактори, които могат да повлияят положително на цената на петрола и те са свързани най-вече с предлагането. Шистовите добиви в Съединените щати намаляват пред последните месеци.

Според анализаторите на ANZ Bank, цитирани от Reuters, тази тенденция ще се запази и през 2020 г. Но при евентуално поскъпване на суровината много от шистовите производители, които в момента са затворили част от сондите си, бързо ще се завърнат на пазара.

Въпреки спада в цените, през последната седмица обаче петролът все още е "на зелено" от началото на 2019 г. При американския лек суров петрол поскъпването за последните девет месеца е с близо 9%, а при сорта брент - с малко над 2%.