Цените на петрола се понижават днес и са на път да запишат най-големия си месечен спад от ноември, след като търговските конфликти се разпространиха, а добивът на петрол от страна на САЩ се завърна на рекордно високи нива.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 59 цента, или 0.9%, до 66.28 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петро (WTI) губят 51 цента, или 0.9%, до 56.08 долара за барел. Малко по рано през деня цената на WTI падна до най-ниското си ниво от 8 март при 55.66 долара за барел.

Пониженията означават, че петролните фючърси са на път да запишат най-големия си месечен спад от ноември.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп засили напрежението в търговската сфера в световен мащаб, като обяви, че ще наложи мита на всички стоки от Мексико, с което породи опасения относно икономическия растеж и търсенето на петрол.

Търговският спор с Мексико идва на фона на конфликта между САЩ и Китай, който много анализатори очакват да предизвика рецесия.

“Не всичко е наред с икономиката, поне според трейдърите на облигации и суровини”, казва Майкъл Макарти, старши анализатор в CMC Markets в Австралия, цитиран от Ройтерс.

“Тези движения на цените са сигнал за влошаващите се нагласи относно перспективите пред икономическия растеж,” казва той.

Цените на петрола бяха поставвеи под натиск и от много по-малък от очаквания спад в запасите на САЩ, както и от факта, че добивът на петрол на страната се завърна на рекордните 12.3 млн. барела дневно.

Официалцните данни показаха, че петролните запаси на САЩ намаляват с около 300 000 барела през миналата седмица до 476.49 млн. барела.

Това бе много по-малко в сравнение с понижението от 900 000 барела, което икономисти прогнозираха пред Reuters.

Междувременно водещият износител на суровината Саудитска Арабия е повишила производството през май, но не с толкова, че да компенсира намаления износ на Иран, който падна значително, след като САЩ наложи санкции на страната.

Вашингтон ще санкционира всяка страна, която купува петрол от Иран, след 2 май, заяви вчера търговският представител на САЩ за Иран Браян Хуук.