След около 16 години на разработка и инвестиции в размер на над 50 млрд. долара, намиращото се в Каспийско море петролно поле Кашаган най-после произведе първия си петрол за износ, съобщи днес Bloomberg, позовавайки се на информация от Министерството на енергетиката на Казахстан.

В съобщението на министерството се казва, че от полето към тръбопроводите на страната са тръгнали 26 500 тона суров петрол, от които 7700 тона са доставени до Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК). Достигането на стабилни нива на добив ще отнеме още известно време, тъй като работите по въвеждане в екплоатация продължават - както на сушата, така и в открити води, казаха още от министерството.

Откритото през 2000 г. петролно поле е едно от най-големите конвенционални петролни находища за последните четири десетилетия, но местоположението му в северната част на Каспийско море усложнява разработването му, водено от казахстанската държавна петролна компания KazMunayGas и консорциум между някои от най-големите петролни компании в света, сред които Royal Dutch Shell Plc и Exxon Mobil Corp.

Въвеждането в експлоатация на проекта неколкократно бе възпрепятствано от принудителни забавяния и непредвидени разходи. Предвиденият през 2008 г. бюджет от 38 млрд. долара скочи до 53 млрд. долара миналата година заради принудителната подмяна на подводни връзки.

Според прогнози на компанията Eni SpA, на която първоначално бе възложена експлоатацията на Кашаган, дневният добив от полето може да достигне 370 000 барела още през следващата година. Някои анализатори гледат скептично на тази прогноза, като британската консултантска фирма Wood Mackenzie прогнозира, че полето ще достигне добив от 154 000 барела на ден през 2017 г.

Въпреки това стартът на експлоатацията на полето подтикна Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да промени прогнозата си относно добива на горивото от страна на производители, нечленуващи в организацията. В сряда ОПЕК прогнозира увеличение на добива от тези страни от 240 000 барела на ден, което представлява повишение от 40 000 барела спрямо очакванията на организацията през септември. През август петролният картел очакваше спад от 150 000 барела.

Петролното поле Кашаган се оперира от консорциум, в който най-голямо участие (16.88%) има казахстанската държава, представлявана от KazMunayGas. С равни дялове от 16.81% след това се нареждат Eni, Total SA, Royal Dutch Shell Plc и Exxon Mobil Corp. China National Petroleum Corp и японската Inpex Corp държат съответно 8.33% и 7.56% от проекта.