• Сега времето е по-привлекателно за избор на акции, отколкото когато лихвените проценти бяха на нула и пазарите бяха доминирани от лесните пари, казва Питър Симчак, главен инвестиционен директор в Amundi Чехия, в интервю за Profit.bg.
  • Според него основният риск за акциите през 2023 г. идва от натиска върху маржовете, сценария за твърдо приземяване в САЩ и еврозоната, както и от спада на печалбите на технологичните компании.
  • Както в повечето случаи, най-добрата стратегия остава диверсифицираната. Фондовият пазар е инструмент за прехвърляне на пари от нетърпеливите към търпеливите, припомня експертът думите на Бъфет.
  • По време на най-лошата година за световните пазари от 2008 г. насам индивидуалните инвеститори са удвоили позициите си в акции, докато много от професионалните са ги намалили, писа в края на 2022 г. The Wall Street Journal. Каква ще бъде 2023-а?

    В началото на 2023 г. перспективите бяха отрицателни за първата половина на годината, като се очакваше подобрение през втората.

    Въпреки това, след положителните събития в Европа и Китай, настроенията вече са по-оптимистични. Ако инфлацията спадне повече от очакваното, това може да е благоприятен сценарий за рисковите активи.

    Положителни сигнали може да открием в индексa за разходите за заплати и намаляващия индекс на инфлацията в САЩ, по-ниските цени на природния газ, както и успокояването на ръста на заплатите в Европа.

    Рисковете идват от това, че инфлацията остава упорито висока, както в Европа, така и в САЩ, както и от прекаленото фокусиране върху основната инфлация от страна на централните банки (ЕЦБ повече от Фед). Към това може да добавим и резкият спад в потреблението.

    Основният риск за акциите през 2023 г. идва от натиска върху маржовете, сценария за твърдо приземяване в САЩ и еврозоната, както и от спада на печалбите на технологичните компании.

    По-просто казано, високата оценка на американските акции не дава много място за спокойствие при реализиране на негативните сценарии.

    Председателят на Фед Джером Пауъл се готви за по-дълга борба с инфлацията Процесът на понижаване на инфлацията до целта от 2% вероятно ще отнеме

    Какви активи трябва да държи средният инвеститор в портфейла си, за да защити инвестициите си в предизвикателна икономическа среда?

    Както в повечето случаи, най-добрата стратегия е диверсифицираната.

    Можем да научим един ценен урок, ако погледнем как инвестират хората с активи над един милион долара.

    Те се самоопределят като консервативни инвеститори и разпределят богатството си в различни реални и финансови активи: акции, недвижими имоти, пари в брой, облигации и алтернативни активи.

    Нищо не се променя, когато имате дългосрочна стратегия и просто се придържате към нея. Гледайте дългосрочно и не позволявайте на моментните настроения (както алчност, така и страх) да движат вашите решения.

    Тук можем да цитираме Уорън Бъфет, според когото фондовият пазар е просто инструмент за прехвърляне на пари от нетърпеливите към търпеливите.


    Шест идеи за инвестиции в акции за начинаещи от Уорън Бъфет От Yahoo Finance посочват няколко идеи, които петият по богатство човек в света дава на тепърва прохождащите играчи на борсата

    Кои са най-големите поведенчески грешки на инвеститорите? Как да ги избегнем?

    Както казах, хората са склонни да се стресират от краткосрочните движения на пазарите и се опитват да инвестират въз основа на краткосрочни прогнози. Това е най-голямата им грешка – при нея хората не инвестират, а спекулират.

    Ако те изпитват страх, в повечето случаи постъпват по два начина.

    Първо, искат да предприемат някакви действия. Опитват да поемат контрола, като си казват "трябва да направя нещо веднага", което в повечето случаи води до купуване на върха и продажба на дъното.

    На второ място е така нареченият щраусов ефект. Уплашените хора не правят нищо, а остават извън пазара, докато се нещата подобрят.

    Тогава те пропускат най-добрите дни на пазарите, които обикновено се възстановяват, преди добрите новини да са се появили в медиите или да бъдат потвърдени от икономическите данни. Пазарите гледат напред, а хората гледат предимно назад.


    S&P 500 с най-лошата си седмица от началото на годинатаИндексът се покачи в петък, но не достатъчно, за да компенсира загубите през седмицата. Суровият петрол поскъпва

    Когато пазарът е нестабилен или икономиката отслабва, активните мениджъри могат да се представят по-добре. Какво е мнението ви относно дебата за активно срещу пасивно инвестиране?

    И двете стратегии трябва да бъдат част от портфолиото.

    В момента времето е по-привлекателно за избор на акции, отколкото когато лихвените проценти бяха на нула и пазарите бяха доминирани от лесните пари.

    Това доведе до господството на S&P 500, дължащо се най-вече на най-големите технологични корпорации.

    Въпреки това, комбинацията от пазарна експозиция, чрез евтини индексни фондове за ефективните пазари и активни фондове, инвестиращи в акции или облигации на по-малко ефективните пазари, има смисъл за мен.