Азиатските акции се възстановиха тази сутрин след вчерашните разпродажби, като последваха позитивното движение на Уолстрийт. Инвеститорите обаче остават предпазливи в очакване на решенията след утрешната среща на Федералния резерв на САЩ.

Хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 1.4%, докато австралийският S&P/ASX 200 добави 1.3%.

Очаква се централната банка на САЩ да повиши лихвените проценти със 75 базисни пункта, въпреки че някои анализатори и икономисти прогнозират по-силно увеличение от цял процентен пункт заради високите стойности на инфлацията в САЩ.

Фед повиши лихвените проценти четири пъти досега тази година и вероятно ще сигнализира за още увеличения, на фона на ръста на потребителските цени, който достигна 40-годишни върхове. Очаква се покачващите се лихвени проценти в САЩ да натежат върху икономическия растеж, което подкопава атрактивността на рисковите активи.

Централните банки в Индонезия и Филипините също се очаква да повишат лихвените проценти по-късно тази седмица.

Индексът на китайските сини чипове CSI 300 се повиши с 0.3% във вторник, изоставайки от регионалните си аналози, след като Народната банка запази основния си лихвен процент на фона на резкия спад на юана. Сега централната банка е изправена пред трудната задача да разхлабва паричната си политика, за да стимулира икономическия растеж, като същевременно подкрепя и курса на юана.

Германия въвежда мерки, за да ограничи зависимостта си от КитайБерлин освен това разработва нова стратегия за национална сигурност, в която Китай ще бъде споменат

Забавящият се икономически растеж в Китай, воден от политиката му за нулев COVID-19, накара правителството да въведе поредица от стимулиращи мерки, за да подкрепи възстановяването. Но последните индикатори показват, че китайската икономика ще трябва да извърви дълъг път, преди да достигне нивата отпреди COVID-19.

На борсата в Токио Nikkei 225 се повиши с 0.4% тази сутрин, въпреки данните за потребителската инфлация, които показаха, че тя е достигнала почти осемгодишен връх през август. Статистиката разкрива нарастващ ценови натиск върху икономиката, подклаждан от високите цени на суровините и отслабващата йена.

Банката на Япония също ще вземе решение относно паричната си политика тази седмица, но за момента не е дала индикации, че планира да повиши основния лихвен процент от настоящите му отрицателни нива.

На стоковите пазари петролът остана стабилен в сутрешната търговия. Фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват на ниво от 85.35 долара за барел, или почти без промяна спрямо вчерашните стойности. Сортът брент регистрира минимално повишение от 0.1 на сто до малко над 92 долара за барел.

Златото поскъпна с 0.6% до 19 480 долара за тройунция.