Азиатските борсови индекси тази сутрин възстановиха част от загубите, реализирани по време на вчерашните разпродажби.

Инвеститорите изглежда преоцениха рисковете, свързани с разпространението на новия Делта вариант на COVID-19.

След като в понеделник и вторник сутрента това предизвика масов отлив на капитали от рисковите активи и изпрати доходността по 10-годишните американски ценни книжа до най-ниските им нива за последните два месеца, днес оптимизмът, макар и плахо, се завърна на пазарите.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia-Pacific регистрира лек ръст от 0.2 на сто, а в Япония Nikkei 225 добави 0.4%, подкрепен от данните за ръста на износа през юни.

Австралийският S&P/ASX 200 бележи повишение от близо процент. На борсите в Сеул и Хонконг обаче негативната тенденция се запази и днес, като водещите индикатори KOSPI и Hang Seng се понижават с 0.4% спрямо вчерашните си нива.

Фокусът на инвеститорите в краткосрочен план е насочен основно към действията на водещите централни банки по света. Ключовият въпрос е дали те ще запазят безпрецедентните икономически стимули, въведени по време на пандемията, за по-дълъг период от време на фона на увеличаващия се брой на новозаразените на много места по света.

Утре се очаква заседанието на Европейската централна банка, която по-рано този месец обяви новата си инфлационна цел. По думите на управителя на институцията Кристин Лагард монетарната политика на институцията също ще трябва да бъде пренастроена, за да отговори на целите, заложени в новата стратегия.

Кристин Лагард загатна за промени в политиката на ЕЦБ догодинаПрезидентът на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че се подготвят нови насоки за монетарната политика на институцията

Тази сутрин щатският долар прекъсна възходящия си тренд, който започна в края на май. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест водещи световни валути, остана почти без промяна, след като добави близо 3% към стойността си за последния месец.

Към момента еврото се търгува на ниво от 1.7775 спрямо долара. Американската валута пък се разменя срещу 109.88 йени.

На стоковите пазари петролът продължава да поевтинява, като днес загуби още около половин процент от стойността си. Цената на американския лек суров петрол се движи около 66.80 долара за барел, а тази на сорта брент е на ниво от малко под 69 долара за барел.

Биткойнът пък възстанови част от загубените позиции през последните няколко дни. Най-търгуваната криптовалута поскъпва с 3.2%, до ниво от 30 711 долара за брой, след като вчера падна под 30 000 за първи път от януари насам.