Борсовата търговия в Азиатско-тихоокеанския регион стартира с леки повишения на индексите. Плахият оптимизъм се завърна на пазарите в началото на седмицата, но политическият риск продължава да витае във въздуха, смятат анализатори, цитирани от Marketwatch.

Във фокуса на вниманието на пазарните участници е предстоящото решение на американския президент Доналд Тръмп по отношение на споразумението за ядрената програма на Иран.

Крайният срок за неговото подновяване изтича на 12 май, в събота, но преди няколко дни Тръмп заплаши, че страната му може да го напусне и го определи като "безумно".

Европейските съюзници на САЩ - Великобритания, Франция и Германия, многократно се опитаха да убедят американския държавен глава да не се отказва от сделката с Техеран.

Така или иначе, окончателното решение на Тръмп все още не е ясно, но пазарите изглежда предпочетоха да погледнат в друга посока. Борсовият бенчмарк в Хонконг поведе позитивната тенденция във вторник сутринта с ръст от 1.3 на сто. Индексите в континентален Китай също отчитат ръст от около процент.

В Япония Nikkei 225 се движи с далеч по-скромно повишение от малко под 0.2 на сто. На пазарите в Страната на изгряващото слънце натежаха данните за потреблението на японските домакинства, което отчете изненадващ спад от 0.7% на годишна база през март.

Основната причина за това бяха повишаващите се цени на стоките от първа необходимост.

"Има известна ирония в това, че японската централна банка работи толкова упорито за постигането на инфлационната си цел, а сега се оказва, че повишението на цените може да повлияе негативно на икономическия растеж", казва главният икономист на Mizuho Ясунари Уено, цитиран от Marketwatch.

Петролът поевтиня с над процент в началото на днешната търговска сесия, като според експертите в основата на разпродажбите стои именно несигурността на пазарните участници по отношение на ядреното споразумение с Иран.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юни поевтиняха с 1.2% тази сутрин, до ниво от 69.86 долара за барел. Сортът Брент регистрира спад от около процент и към момента юнските фючърси се търгуват на ниво от около 75.40 долара за барел.