Цените на акциите паднаха, а тези на облигациите се повишиха в Азия, след като апетитът към риск намаля - на фона на индикациите, че Федералният резерв на САЩ може да започне да свива активите си по-късно през годината и след като шансовете за допълнителни финансови стимули намаляха допълнително.

Инвеститорите също така действат предпазливо преди очаквано напрегнатата среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и неговия китайски колега Си Дзинпин, която ще е първата между двамата най-влиятелни държавни глави в света.

На срещата във Флорида ще стане ясно дали Тръмп ще спази обещанието си да използва търговските взаимоотношения между САЩ и Китай като лост за оказването на натиск върху Китай да упражни по-сериознен контрол над Северна Корея, която разполага с ядрени оръжия.

Опасенията от евентуална търговска война държат пазарите в Азия нащрек.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес изгуби 0.8%. Японският Nikkei падна с 1.4%, до най-ниското си ниво от началото на декември, а австралийският основен индекс изгуби 0.6%.

Основните индекси на Шанхайската фондова борса останаха без промяна, след като проучване показа, че през март активността в сектора на услугите в Китай отчита най-слабия си ръст от шест месеца насам.

Щатските индексни фючърси се понижиха с 0.3%, което е индикатор, че слабото представяне ще се пренесе по-късно днес и на Уолстрийт.

Пазарите отбелязаха ръст в последните месеци, отчасти на фона на очакванията за финансови стимули, които ще подкрепят ръста на щатската икономика и инфлацията.

Протоколът от последната среща на Фед показа, че централната банка на САЩ възнамерява да започне да свива счетоводния си баланс в размер на 4.5 трлн. долара по-късно през годината - много по-рано, отколкото мнозина очакваха, пише Reuters.

Според същия документ, някои участници в срещата също така са изразили мнение, че цените на акциите са доста високи.

Това доведе до негативна реакция на щатския пазар. Dow Jones отчете най-голямия си еднодневен спад от 14 месеца насам, след като изтри ръст от 198 пункта и приключи сесията близо до най-ниското си ниво за деня.

Индексът приключи деня с понижение от 0.2%, докато S&P 500 изгуби 0.31, а Nasdaq затвори с 0.58% надолу.

Цените на щатските акции първоначално скочиха, след като изнесените данни показаха, че частният сектор е създал 263 000 нови работни места през март, което породи спекулации, че очакваните в петък данни за неселскстопанската заетост също ще бъдат впечатляващи.

Цените на щатските държавни облигации скочиха, като лихвата по 10-годишните книжа се понижи до 2.33%, доближавайки се до стратегическото ниво от 2.30%.

Спадът в лихвите обезцени долара спрямо йената, като за последно щатската валута се разменяше на ниво от 110.48 йени, доближавайки подкрепата при зоната 110.11/27.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от няколко други основни валути, губи 0.1%, до 100.500 пункта. Еврото се търгува без промяна днес на ниво от 1.0672 долара.

На суровинните пазари цената на петрола се понижи, след като САЩ обяви изненадващ ръст на петролните запаси до рекордно високо ниво.

Цената на щатския лек суров петрол губи 29 цента, до 50.86 долара за барел, докато цената на сорта брент се понижи с 27 цента, до 54.09 долара.

Най-големият печеливш през тази седмица са коксовите въглища, чиято цена скочи с 43% при листваните в Сингапур фючърси, след като циклонът Деби удари Австралия и засегна износа на суровината, която използва в стоманодобива.