Азиатските акции не успяха да превъзмогнат мечите настроения днес, след като книжата на големите щатски технологични компании поевтиняха вчера вследствие на засилващите се опасения относно високите им пазарни оценки и стимулите в САЩ.

Азиатско-тихокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%, движейки се точно над едномесечното дъно, достигнато по-рано през седмицата. Японският Nikkei нарасна с 0.3%.

Пазарните нагласи бяха влошени от отхвърления вчера в Сената проектозакон на републиканците, който щеше да предостави около 300 млрд. долара нови помощи във връзка с коронавируса.

Проектозаконът беше блокиран от демократите, които настояват за значително по-голяма помощ.

“Необходимостта от още финансова подкрепа изглежда очевидна, но шансовете за непосредствена помощ намаляха значително,” казва пред Ройтерс Родриго Катрил, старши валутен анализатор в National Australia Bank в Сидни.

Изнесените вчера данни показаха, че броят на американците, подали нови молби за помощи при безработица, остава висок през миналата седмица, а общият брой на хората, които получават помощи, се увеличава до 29.6 милиона.

На Уолстрийт вчера S&P 500 изгуби 1.77%, докато Nasdaq Composite падна с 1.99%, като и двата индекса са на път да запишат загуби във втора поредна седмица.

Индексът на 10 големи технологични компании на Нюйоркската фондова борса губи 5.4% от началото на седмицата, което е най-голямото му седмично понижение от срива на пазара през март.

Много инвеститори смятат, че разпродажбите са здравословна корекция на пазара.

Въпреки това акциите по света все още се търгуват близо до най-високите си нива, отнесено към прогнозите за печалбата от технологичния балон през 2000 г. и някои анализатори призовават за предпазливост.

На валутния пазар британският паунд се търгуваше близо до 1.5-месечното дъно, достигнато вчера вследствие на опасенията, че търговските преговори между ЕС и Великобритания може да пропаднат.

Паундът се търгуваше на ниво от 1.2815 спрямо долара, след като поевтиня до 1.2773 вчера.

Еврото се разменяше срещу 1.1833 долара, след като за кратко скочи до едноседмичен връх вчера, след изявлението на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, която заяви, че банката следи обменния курс, но той не е инструмент на паричната политика.

Трейдърите счетоха, че нейният коментар означава, че е малко вероятно ЕЦБ да предприеме мерки за отслабване на валутата.

Йената остана почти без промяна спрямо долара на ниво от 106.18.

Цените на петрола бяха поставени под натиск от страна на изненадващото увеличение на запасите в САЩ и слабото търсене заради пандемията от коронавирус.

Брентът поевтинява с 0.2%, до 39.98 долара за барел, след като падна с близо 2% вчера.

Цената на щатския лек суров петрол остава без промяна на ниво от 37.30 долара за барел, след като падна с 2% в предходната сесия.