Азиатските борсови индекси стартираха търговията в четвъртък с разнопосочни движения, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че смята да забрани вноса на телекомуникационно оборудване от държави, които Белият дом счита за "външнополитически противници".

Подобен ход очевидно би бил насочен срещу китайските технологични гиганти като Huawei Technologies и ZTE Corp.

В същото време финансовият министър на САЩ Стивън Мнучин заяви, че преговорите с Канада и Мексико за постигане на търговско споразумение напредват в положителна посока.

Освен това той каза, че скоро ще пътува за Пекин с цел да възобнови разговорите върху търговския диспут с Пекин. Това вдъхна оптимизъм на инвеститорите отвъд Океана и в сряда вечерта индексите на Уолстрийт затвориха на положителна територия.

Тази позитивна тенденция обаче не успя да се пренесе изцяло в Азиатско-тихоокеанския регион. Водещият японски борсов индикатор Nikkei 225 регистрира спад от 0.7% в началото на сесията, а MSCI Asia Pacific, който следи движението на акциите на най-големите компании в региона (извън Япония), отчита понижение от 0.2 на сто.

Японското правителство обяви, че обмисля ревизия в низходяща посока на прогнозата за икономическия растеж. Като основна причина премиерът Шинзо Абе и неговите колеги посочват китайско-американския конфликт, който се отразява негативно на промишленото производство и износа на страната.

В Южна Корея и Индонезия също преобладават негативните настроения, като там водещите индекси губят по около процент от стойността си.

В Китай и Хонконг борсовите индекси се движат почти без промяна спрямо вчерашните си нива, а в Австралия и Нова Зеландия тази сутрин бяха отчетени повишения съответно от 0.4% и 1%.

На стоковите пазари петролът поскъпва за трети пореден ден, повлиян от опасенията за избухването на нов конфликт в Близкия Изток. САЩ смятат, че Иран е насърчавал терористите, които атакуваха четири петролни танкера в Персийския залив в неделя.

Американските дипломатически източници обаче все още нямат доказателства за пряко участие на ирански официални лица в атаката, която бе извършена с въоръжени дронове.

Иранското външно министерство определи случая като "тревожен" и призова за международно разследване.

Междувременно стана ясно, че петролните запаси в САЩ бележат неочакван ръст от 5.4 милиона барела за миналата седмица и достигнаха най-високото си ниво от септември 2017 г. насам. Новината изненада пазарните участници и ограничи поскъпването, предизвикано от опасенията за ситуацията в Близкия Изток.

Една от големите неизвестни на петролния пазар в момента е политиката на ОПЕК. Все още не е ясно дали държавите от картела ще запазят ограниченията върху квотите за добив и през втората половина на годината. Те бяха една от основните причини за поскъпването на "черното злато" с над 30% от началото на тази година.

На криптопазара биткойнът изтри част от печалбите, натрупани през последните няколко дни. Дигиталната валута се търгува на ниво от малко над 7 980 долара, след като вчера достигна 8 279 - най-високото ниво от юли 2018 г. насам.