Поскъпването на петрола породи опасения относно инфлацията

© Unsplash.com
Азиатските пазари на акции се успокоиха днес, след като повишенията на цените на петрола и на фабричните цени в Китай засилиха опасенията, че по-високи данни за инфлацията в САЩ биха могли да възобновят натиска върху Федералния резерв за вдигане на лихвите.
Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) поскъпнаха с 1% до двуседмичен връх от 84.97 долара за барел в ранната търговия, докато тези на брента се търгуваха на едноседмичен максимум при 85.35 долара за барел.
Изнесени днес данни показват, че фабричните цени в Китай скачат с 13.5% на годишна база през октомври, което беше предупреждение за натиск по веригите на доставки за потребителите в световен мащаб.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI и японският индекс Nikkei губят по 0.2%, а ръстът на Уолстрийт вчера временно спря, като технологичният индекс Nasdaq записа първото си понижение от 12 сесии.
Фючърсите на щатския индекс S&P 500 се понижиха с 0.2% в сутрешната търговия.
Прогнозите сочат, че очакваните по-късно днес данни ще покажат, че инфлацията при потребителските цени в САЩ е достигнала 5.8% на годишна база.
По-дългосрочните щатски държавни облигации поскъпнаха вчера.
Държавните ценни книжа обаче отчитат леки понижения днес, като доходността по 10-годишните облигации нарасна с около 2 базисни пункта до 1.4626%, след като докосна шестмесечно дъно от 1.4150%.
На валутните пазари беше относително спокойно, но трейдърите предпочитаха валутите убежища и оскъпиха японската йена до едномесечен връх.
IPO-та в САЩ – най-добрата година в историятаВ следващите дни се очакват още няколко компании да придобият публичен статут. Това са производителят на електрически ванове Rivian, която е подкрепена от Amazon, както и бразилският дигитален банков гигант Nu Holdings
Японската валута запази ръста си и днес при 112.84 спрямо долара, а чувствителните на риска валути, като австралийския долар, бяха поставени под натиск.
Забавянето на икономическия растеж в Китай също притеснява инвеститорите, особено на фона на кредитните проблеми, които изглежда се разпространяват бързо в огромната имотна индустрия в страната.
Облигациите в сектора понесоха нови удари вчера, като разпродажбите засегнаха дори книжата с инвестиционен рейтинг.
“Пазарът в момента се движи от по-скоро от страх, отколкото от обосновани действия,” казват анализатори от J.P. Morgan, цитирани от Ройтерс. “Оценките включват и най-лошия възможен сценарий.”
Други облаци също са надвиснали над пазара, като данните от Япония, които показаха, че бизнес доверието на производителите е паднало до ново седеммесечно дъно и това, че акциите на Tesla поевтиняват.
Книжата на производителя на електромобили записаха най-резкия си спад от 14 месеца, тъй като трейдърите се подготвят за евентуална продажба на акции от страна на главния изпълнителен директор Илон Мъск.
Златото и биткойнът предимно печелят от напрежението на пазарите, като металът поскъпва с 3.5% за седмица до 1 829 долара за тройунция, а цената на биткойна се движеше на ниво от около 67 250 долара, след като преди ден достигна рекордните 68 564 долара.
Българският бизнес
- Врати Hörmann с лофт дизайн в модерен индустриален стил
- Четири от най-добрите смарт телевизори за 2022 г.
- Търсите жилище в широкия център на София? Имаме три неустоими предложения