Повечето азиатски пазари отчетоха повишения днес, окуражени от ръста на Уолстройт, който пък бе предизвикан от очакванията за силни резултати на щатските компании. Китайските пазари обаче се колебаеха, докато инвеститорите се подготвят за ефектите от раширяването на митата, които САЩ и Китай си налагат.

Засилвайки опасенията от предстоящи допълнителни наказателни мита, Китай обяви търговски излишък със САЩ в размер на 28.97 млрд. долара през юни, който е най-високият отчитан досега, по изчисления на Reuters.

Общият износ на Китай в световен мащаб отчита по-голям ръст от очаквания, вероятно защото китайските износители и големите им американски клиенти са търгували по-активно, за да изпреварят влизането в сила на новите мита.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.6%, след като вчера се повиши също с 0.6%.

Индексът нарасна вследствие на ръста на тайванския основен индекс TWII, който добави 0.8%, на южнокорейския Kospi (+1%) и на хонконгския Hang Seng (+0.5%).

Австралийският основен индекс записа понижение за деня, губейки 0.2%, след като вчера нарасна с 0.8%. Японският Nikkei затвори с 1.3% нагоре.

В Китай, индексът на сините чипове CSI300 бележи ръст от 0.1%, след като преди това бе на отрицателна територия, докато индексът Shanghai Composite губи 0.4%.

Цените на акциите в Китай се колебаят, тъй като инвеститорите все още преценяват какъв би бил ефектът от планираните допълнитени мита в размер на 10% от страна на САЩ върху китайски стоки за 200 млрд. долара.

САЩ наложи вносни мита от 25% върху 34 млрд. долара китайски внос на 6 юли, предизвиквайки реципрочни мерки от страна на Китай.

Днес фючърсите на S&P500 нарастват до петмесечен връх - на фона на очакванията за солиден ръст на печалбите при щатските компании, въпреки заплахата от търговска война.

Анализатори прогнозират, че печалбите на компаниите от S&P 500 са нараснали с около 21% на годишна база през второто тримесечие, според данни на Thomson Reuters.

Доларът, който е считан за валута убежище предвид несигурността в световен мащаб около търговските спорове, докосна 112.70 спрямо йената, което бе най-високото ниво от 10 януари, след като бе подкрепен от очакванията за по-висока инфлация в САЩ. Щатската валута се търгува без промяна за деня на ниво от 112.58 йени.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, нараства с по-малко от 0.1%, до 94.846 пункта. Еврото поевтинява минимално до 1.1667 долара.

При суровините цената на щатския лек суров се понижи минимално до 70.30 долара за барел.

Петролът от сорта брент поевтиня с 0.5%, до 74.10 долара за барел.

Спот цената на златото остана без промяна на ниво от 1 246.58 долара за тройунция.