Азиатските акции поскъпват днес, след като изнесените в петък данни за заетостта в САЩ показаха, че безработицата пада до най-ниското ниво от близо 50 години, което разсея част от опасенията относно забавянето на темпа на растеж на най-голямата икономика в света.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.18%. Австралийският основен индекс добави 0.5%, докато японският Nikkei отвори с повишение, но след това обърна посоката и изгуби 0.3%.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 се понижиха с 0.44% в азиатската сесия, след като индексът нарасна с 1.4% в петък.

Юанът поевтиня с 0.3%, до 7.1352 спрямо долара, след като Bloomberg информира, че китайските власти дават индикации, че имат все по-малко желание да се съгласят на всеобхватното споразумение, към което се стреми щатският президент Доналд Тръмп.

Медийната публикация също така оскъпи активите убежища, като златото и йената.

Поевтиняването при фючърсите на суровия петрол продължи, което беше признак, че инвеститорите остават предпазливи по отношение на разрешаването на търговския спор.

През по-голямата част от миналата седмица нагласите спрямо щатската икономика се влошаваха, след като разочароващите данни относно производството и услугите дадоха индикации, че търговската война оказва своето влияние и ще се наобходими още понижения на лихвите, за да се избегне евентуална рецесия при най-голямата икономика в света, пише Ройтерс.

Обявеното в петък скромно увеличение на заетостта за септември разсея част от опасенията и оскъпи акциите в последния ден от седмицата. Безработицата в САЩ пада до 3.5% през септември и достига най-ниското си ниво от декември 1969 г. Неселскостопанската заетост също отчита ръст през септември, но с по-малко от очакваното.

Тази седмица във фокуса на пазарите ще бъдат търговските преговри на високо ниво между САЩ и Китай, които се очаква да се проведат във Вашингтон на 10-11 октомври.

САЩ и Китай си наложиха вазимно мита като част от продължаващия вече повече от година спор. Централните банки по света пък облекчават паричната си политика в опит да неутрализират ефекта от търговската война.

Федералният резерв на САЩ понижи лихвите на два пъти от началото на годината. Преди излизането на даните за заетостта трейдърите смятаха, че има 85.2% вероятност Фед да понижи лихвите с 25 базисни пункта, до 1.75%-2.00% този месец, но тази вероятност след това е намаляла до 81.1%, според CME Group.

Доходността на 10-годишните щатски държавни облигации се повиши до 1.5238% днес, след като в петък затвори на ниво от 1.5140%.

Спот цената на златото - актив, който често е купуван във времена на несигурност, нарасна с 0.15%, до 1 506.93 долара за тройунция.

Йената, която също е считана за актив убежище, поскъпна леко до 106.83 спрямо долара и до 72.17 спрямо австралийския долар.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 0.21%, до 52.7 долара за барел. Петролът от сорта брент се обезцени с 0.39%, до 58.13 долара за барел. Освен опасенията относно световната икономика, признаците за свръхпредлагане на петролните пазари оказват влияние и върху цените на фючърсите.

Политическата нестабилност в Хонконг може да навреди на пазарните нагласи, след като китайската армия предприе необичайния ход да отправи предупреждение към протестиращите в града през уикенда.

Хонконгската борса е затворена днес заради празник и търговията ще бъде възобновена утре.

Продължаващите вече четири месеца протести докараха бившата британска колония до ръба на рецесията и представляват сериозно предизвикателство за контрола на Пекин на града.