На пазарите днес настъпи затишие, докато инвеститорите очакват повишение на основната лихва с четвърт пункт от страна на Федералния резерв на САЩ и индикации за това колко вдигания на лихвите ще има още през годината.

В същото време опасенията от търговска война продължават да държат под натиск валутите на държавите износителки.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4% днес, след като преди това в четири поредни дни записа понижения.

Китайските акции също бележат ръст, като хонконгският индекс Hang Seng нарасна с 1.3%. Основните индекси в Австралия и Южна Корея записаха минимални повишения.

Пазарите са убедени, че по-късно днес Фед ще обяви увеличение на основната си лихва с четвърт пункт, но не са толкова сигурни дали от централната банка на САЩ ща дадат индикации общо за три или четири вдигания на лихвите през годината.

Фед вдигна лихвата в пет случая, откакто започна да затяга паричната си политика в края на 2015 г. Въпреки това доларът не реагира подобаващо, като доларовият индекс приключи 2017 г. с понижение от около 10%.

Днес доларовият индекс се задържа близо до триседмични върхове от около 90.35 пункта. Спрямо йената доларът се търгуваше близо до едноседмичен връх от 106.5 пункта.

Друга сериозна спирачка за финансовите пазари е опасността от световна търговска война.

Президентът на САЩ, Доналд Тръмп се очаква да обяви мита върху китайски внос за до 60 млрд. до петък. Този ход идва, след като Тръмп наложи високи мита за вноса на стомана и алуминий по-рано през месеца.

Инвеститорите се притесняват, че действията на Тръмп може да ескалират до търговска война, ако Китай и други държави предприемат ответни мерки, което пък ще постави под заплаха световния икономически растеж.

Срещата на финансовите министри и централните банкери на страните от Г-20 през тази седмица не успя да разсее тези опасения.

Валутите на разчитащите на износ държави, като австралийския, новозеландския и канадския долар, бяха в отбранителна позиция, след като бяха обезценени до многомесечни дъна.

Австралийският долар поевтиня до тримесечно дъно от 0.7679 щатски долара, докато новозеландският долар падна до най-ниското си ниво от началото на януари. Канадският долар се задържа на ниво от 1.3029 спрямо щатския долар, в сравнение с достигнатите в понеделник 1.3124, което бе най-ниското ниво от средата на 2017 г.

При суровините цените на петрола бяха подкрепени от напрежението в Близкия Изток и сериозното търсене.

Щатският лек суров петрол поскъпна с 20 цента, до 63.74 долара за барел. Цената на петрола от сорта брент нарасна с 22 цента, до 67.64 долара за барел.

Спот цената на златото се повиши с 0.1%, до 1 312.81 долара за тройунция.