Доларът е в отбранителна позиция днес, след като отчете най-големия си спад от пет месеца, докато облигациите отбелязаха завръщане на фона на спекулациите, че Федералният резерв може и да не затегне толкова агресивно паричната си политика, колкото се смяташе преди.

Движенията на азиатските пазари бяха минимални, тъй като японските пазари са затворени заради празник, а в САЩ почиват заради Деня на благодарността.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна до нов 10-годишен връх, отбелязвайки повишение от 0.15%. Същият ръст отбеляза и основният индекс в Хонконг.

Поевтиняването на долара дойде, след като протоколът от последната среща на Фед показа, че “много участници” се опасяват, че инфлацията ще остане под таргета на банката от 2% в по-дълъг период от очакваното.

Това съвпадна с коментарите на председателя на Фед Джанет Йелън, че е не е сигурна по отношение на перспективите за инфлацията и накара пазарите да ограничат очакванията за още вдигания на лихвите през следващата година.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бе на ниво от 93.244 пункта, след като вчера изгуби 0.75%.

Еврото се търгува срещу 1.1821 долара, след като вчера бе на ниво от 1.1731. Доларът поевтиня и спрямо йената, достигайки 111.20, което бе най-ниското ниво от 20 септември насам. Това бе и най-големият еднодневен спад спрямо йената от май насам.

Предпазливата позиция на Фед помогна и прекратяването на разпродажбите на краткосрочните щатски държавни облигации като лихвите по двегодишните книжа се понижи с близо пет базисни пункта до 1.727%. Това бе най-големият еднодневен спад от началото на септември.

Ръстът се пренесе и в Азия, където лихвата по 10-годишните австралийски облигации падна до най-ниското си ниво от юни, а дилъри очакват лихвите по европейските облигации също да отчетат спад.

Уолстрийт бе оазис на спокойствието, като Dow Jones се понижи с 0.27%, S&P 500 изгуби минималните 0.08%, а Nasdaq добави 0.07%.

Акциите на Verizon и AT&T поскъпнаха с 2.0% и 1.6%, респективно, на фона на очакванията, че те ще се облагодетелстват от плана на американското правителство да отменят правилата за неутрален интернет, въведени от администрацията на Барак Обама.

Суровините бяха подкрепени от спада при долара, като златото поскъпна до 1 290.02 долара за тройунция, след като вчера металът добави 0.9% към цената си.

Цените на петрола се понижиха, след като преди това достигнаха най-високото си ниво от повече от две години, след като затварянето на един от най-големите петролопроводи от Канада спря доставките за САЩ.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 10 цента, до 57.92 долара за барел, след като в сряда скочиха с 2%, достигайки най-високото си ниво от средата на 2015 г. Петролът от сорта брент изгуби 16 цента, до 63.16 долара за барел.