Азиатските акции бележат понижения днес след две сесии на ръст, след като инвеститорите ограничиха оптимизма си по отношение на коронавируса, докато броят на смъртните случаи все още расте по света.

Броят на новите пациенти, приети в болница с COVID-19 в щата Ню Йорк, изглежда се забавя, но смъртните случаи в САЩ скочиха с рекордните 1 800.

Броят на новите случаи в Китай също се удвои в рамките на 24 часа, вследствие на заразени хора, идващи от чужбина.

Пазарните нагласи не бяха подпомогнати и от волатилността на петролните пазари, където цените скочиха в азиатската сесия след понижение вчера.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 5.5%, до 24.93 долара за барел, след като изгубиха 9.4% от стойността си в предходната сесия, докато тези на брента добавиха 75 цента, до 32.62 долара за барел.

Волатилността се пренесе и при акциите, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.7%.

Японският Nikkei тръгна в другата посока и добави 0.4%, докато индексът на сините чипове на борсата в Шанхай изгуби 0.6%.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 се колебаеха между положителна и отрицателна територия, докато тези на EUROSTOXX 50 паднаха с 1.1%.

“Има причина за безпокойство, защото това изглежда беше повишение преди началото на отчетния сезон за първото тримесечие през следващата седмица и преди данните да разкрият сериозността на ефекта от вируса,” заявиха анализатори от JPMorgan, цитирани от Ройтерс.

S&P 500 приключи вчерашната сесия с понижение от 0.16%, след като по-рано през деня нарастваше с 3.5%. Nasdaq изгуби 0.33%, докато Dow Jones затвори с 0.12% надолу.

След затварянето на пазара вчера президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че САЩ може би вече стига върха на кривата на коронавируса.

Легендарен инвеститор: Блокадите са по-лоши от самата болестИсторията на Майкъл Бъри, който предрече кризата от 2008 г., бе разказана във филма „Големият залог“

Администрацията на Тръмп помоли Конгреса за допълнителни 250 млрд. долара извънредна помощ за малкия бизнес в САЩ, който пострада от пандемията.

“Кривата на вируса може и да се изменя, но икономическите ефекти от кризата с коронавируса ще продължат с години” заяви икономистът от Commonwealth Bank of Australia Джозеф Капурсо пред Ройтерс.

“На икономиките ще им е нужно време да заработят отново, някои компании няма да заработят отново, а на безработицата ще са й необходими години, преди да се върне на нивата от края на 2019 г.”

Рейтинговата агенция S&P Global предупреди вчера, че разходите за борбата с коронавируса ще окажат сериозно влияние върху финансите на Австралия и промениха перспективата по кредитния рейтинг на страната на отрицателна.

Това обезцени австралийския долар с 0.6%, до 0.6130 спрямо щатския долар. В същото време доларът поевтиня спрямо йената до 108.80, а еврото изгуби 0.2% спрямо щатската валута - до 1.0865.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други валути, нарасна с 0.2%, до 100.170.

Цената на златото отстъпва до 1 645 долара за тройунция, след като докосна 3.5-седмичен връх при 1 671 долара вчера.