Инвеститорите на азиатските пазари бяха предпазливо настроени днес, след като Белият дом зае твърда позиция относно преговорите с Китай, а предстоящите данни за инфлацията в САЩ биха могли да разместят картите по отношение на очакваното понижение на лихвите в страната.

Данните за китайската инфлация показаха, че ръстът на цените на годишна база се е ускорил до 15-месечен връх от 2.7%, но само защото скокът в цените на свинското месо е повишил като цяло цените на групата на хранителните продукти.

Ако бъдат изключени храните, инфлацията е едва 1.6%, което предполага, че все още има доста възможности за стимули.

Пазарните движения бяха ограничени, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.38%, след като преди това отчете повишение в два поредни дни.

Японският Nikkei се колебаеше между положителна и отрицателна територия, докато индексът на сините чипове на борсата в Шанхай отстъпи с 0.5%, след скок от 3% в предходния ден. Фючърсите на S&P 500 останаха почти без промяна.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че няма интерес към подписването на сделка с Китай, освен ако Пекин не даде съгласието си по четири или пет “основни въпроса”, като не посочи кои са те.

Той също така се прицели във Федералния резерв, заявявайки, че лихвите са “прекалено високи” и че централната банка “не разбира нищо”.

Следващата среща на Фед е на 18-19 юни, като тя ще се проведе в условията на нарастващо търговско напрежение, забавящия се икономически растеж в САЩ и рязко понижение на заетостта през май. Всичко това накара пазарите да очакват най-малко две понижение на лихвите до края на 2019 г.

Фючърсите предполагат около 80% вероятност за понижението на лихвите още през юли.

Това може да се промени в зависимост от това какво ще покажат очакваните по-късно днес данни за потребителските цени в САЩ. Основната инфлация се очаква да остане без промяна на ниво от 2.1%.

Вследствие на несигурноста около търговията, Уолстрийт прекъсна шестдневната си печеливша серия, като индексите останаха почти без промяна вчера. Dow Jones се понижи с 0.05%, докато S&P 500 затвори с 0.03%, а Nasdaq отчете незначителни понижение от 0.01%.

Тръмп също така изправи валутните пазари на нокти, след като написа в Twitter, че еврото и други валути са „обезценени“ спрямо долара, което поставя САЩ в “много неизгодно положение ”.

Това беше достатъчно, за да оскъпи еврото до 1.1327 долара, малко под достигнатия наскоро тримесечен връх от 1.1347. Доларът поевтиня леко спрямо йената до 108.44, докато доларовият индекс се задържа на ниво от 96.699.

На суровинните пазари всичките приказки за понижения на лихвите задържаха цената на златото близо до 14-месечен връх от 1 329.86 долара за тройунция.

Цените на петрола се понижиха, след като опасенията около забавянето на ръста на световната икономика надделя над очакванията, че ОПЕК и съюзниците й ще продължат ограниченията в производството.

Хеджфонд мениджърите пък ликвидират бичите си позиции при петрола с най-бързите темпове от края на 2018 г., вследствие на притесненията около състоянието на световната икономикя.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 87 цента, до 61.42 долара за барел, докато щатският лек суров петрол изгуби 83 цента, до 52.44 долара за барел.