Предпазливостта властва на азиатските пазари днес, след като опасенията относно китайската икономика се засилиха, а рискът от по-слаби от очакваните данни за заетостта в САЩ остави долара в отбранителна позиция.

Редица производствени данни предполагат, че отново започват да се трупат проблеми с предлагането, като осем от девет азиатски държави обявиха по-дълги срокове за доставки.

"Разпространението на Делта варианта на COVID-19 на фона на все още ниските нива на ваксинация в много държави от ASEAN и стратегията на нулева толерантност на Китай по отношение на вируса накара някои правителства да наложат ограничения и да разпоредят затварянето на пристанища и заводи," предупреждават анализатори от Nomura, цитирани от Ройтерс.

"Недостигът на суровини и ниските стокови запаси вероятно ще доведат до намаляване на производството и забавяне на доставките през третото тримесечие."

Несигурността остави индекса на китайските сини чипове CSI300 без промяна, въпреки че спекулациите относно допълнителни фискални стимули оказаха известна подкрепа.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.2% до петмесечен връх, подпомогнат от купуването на акции в началото на новото тримесечие. Японският Nikkei добави 0.1%, а южнокорейският Kospi се понижи с 0.6%.

Увеличаващите се рискове правят септември потенциално опасен за акциитеСлед седем месеца ръст, акциите са изправени пред много потенциални рискове, които биха могли да направят така, че септември да оправдае репутацията си на най-лошия месец от годината за пазарите

Фючърсите на щатските индекси Nasdaq и S&P 500 остават почти без промяна, докато тези на EUROSTOXX 50 и FTSE губят 0.2% и 0.1%, респективно.

На Уолстрийт се опитват да прогнозират какви ще бъдат очакваните в петък данни за заетостта, като задачата беше затруднена от изнесените вчера от ADP разочароващи данни за заетостта в частния сектор и от солидните данни за производството от страна на Института по управление на доставките.

Осреднената прогноза е за ръст на заетостта със 750 000 през август, но предвижданията варират от 375 000 до 1.02 милиона, като докладът на ADP предизвика спекулации, че има вероятност създадените от икономиката нови работни места да са по-малко.

Слабите данни обаче би трябвало да са положителни за по-рисковите активи, тъй като биха намалили натиска върху Федералния резерв за по-ранно изтегляне на стимулите.

На фона на спекулациите относно заетостта доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до 1.30%, отдалечавайки се от достигнатия наскоро връх от 1.375%, докато доларовият индекс докосна едномесечен минимум.

Еврото поскъпна до най-високото си ниво от началото на август при 1.1856 спрямо долара и за последно се разменяше на ниво от 1.1840 спрямо щатската валута.

Европейската валута беше подпомогната от изказване на президента на Централната банка на Германия Йенс Вайдман, който предупреди за рисковете от инфлацията и призива за забавяне на темповете, с които Европейската централна банка изкупува облигации.

Междувременно, Централната банка на Япония не даде признаци за ограничаване на огромната си програма за изкупуване на активи, докато страната продължава да се бори с дефлация.

Това задържа долара на ниво от 110.00 спрямо йената в рейнджа между 108.71 и 110.79 от последните два месеца.

Суровините вероятно ще се облагодетелстват от евентуално забавяне в ограничението на стимулите от страна на Фед, което подкрепи цената на златото до ниво от 1 813 долара за тройунция. Тя обаче не успя да достигне съпротивата при 1 823 долара.

Цените на петрола се понижиха, след като групата OPEC+ взе решение да се придържа към политиката за увеличаване на производството с 400 000 барела на ден на месец, въпреки че устоя на натиска за още по-голямо увеличение на добива.

Брентът поевтиня с 52 цента до 71.07 долара за барел, докато цената на щатския лек суров (WTI) петрол отстъпва с 59 цента до 68.00 долара за барел.