Вчера организацията на страните износителки на петрол ОПЕК съобщи, че ще проведе непланирана среща в Алжир в края на септември. Русия – най-големият производител на петрол в света – намекна, че е възможно да присъства на неформалната среща, в качеството си на наблюдател.

Тази информация накара инвеститорите да мислят, че е възможно основните петролни производители да се споразумеят за мерки, целящи стабилизирането на цената на горивото.

Потвърждението, че срещата ще бъде проведена от 26 до 28 септември доведе до скок в цената на петрола от 3 процента по време на щатската търговия вчера, информира CNN Money.



Суровината отстъпи част от завоюваните позиции по време на старта на азиатската сесия днес, но следобед отново се покачи и в момента се търгува над затварящите нива от вчера. Щатският лек суров петрол върви за 43.23 долара за барел, докато европейският сорт Брент е на 45.52 долара.

Според енергийния министър на Катар Мохамед бин Салех Ал-Сада, който заема поста на председател в ОПЕК, поевтиняването на петрола е само временно явление и пазарът е стъпил на курс към възстановяване. Въпреки това вчерашното обявяване на неформалната среща подчертава несигурната ситуация, в която се намират много от страните, разчитащи на износа на нефт, за да поддържат своите икономики.

Венецуела, световният лидер по отношение на доказани петролни залежи, може да остане без пари в брой до една година и в момента изпитва сериозен недостиг на храна.

Дори и лидерът на петролния картел Саудитска Арабия по-рано тази година се принуди да въведе сериозни бюджетни ограничения, което доведе до вълна от съкращения на работни места.

Руската икономика претърпя двоен удар от ниската цена на петрола и наложените от Запада санкции. Москва дори се принуди да ореже разходите по отбраната си, въпреки че е в обтегнати отношения със Запада, отбелязва CNN Money.

Според руската новинарска агенция „Спутник“, руският енергиен министър Александър Новак е заявил, че “предпоставките“ за замразяване на производствените нива все още не са налице. Все пак Новак е отбелязал, че замразяване би било необходимо при продължаващо понижаване на цените на петрола и е изразил готовността на Русия да дискутира въпроса със Саудитска Арабия на предстоящата среща в Алжир.

В доклад от понеделник фирмата за изготвяне на проучвания JBC Energy определи подновените знаци за сътрудничество между страните производителки като „показателно за значителния натиск, на който са подложени икономиките на някои от страните“.

Поевтиняването на петрола създава главоболия и на петролните производители в Тексас, Северна Дакота и други региони на САЩ. Щатската продукция остава близо до рекордно високите си нива, но но на места добивът намаля през последната година поради падането на цените под нивото, необходимо за постигане на печалба.

CNN Money отбелязва, че насрочената за септември среща не гарантира, че страните членки на ОПЕК ще постигнат споразумение за ограничаване или съкращаване на нивата на добив. Електронното издание цитира доклад на Brown Brothers Harriman, в който се твърди, че зад идеята за замразяване стоят по-малко влиятелни членки на ОПЕК, като Венецуела и Еквадор.

Най-голямата пречка пред такова споразумение се явява Иран, който отказва да замрази добива си, докато не се върне на нивата от преди наложените му санкции.