Азиатските акции започнаха седмицата с понижения, тъй като инвеститорите не можаха да се отърсят от опасенията относно световния икономически растеж, политическата ситуация в САЩ и търговската война между САЩ и Китай, което подкрепи долара, който се търгува близо до шестседмични върхове спрямо основните валути.

Китайските акции се колебаеха днес, след като търговията беше възобновена след почивните дни около настъпването на Лунната нова година. Индексът на сините чипове CSI300 за последно нарастваше с 0.4%, австралиският основен индекс бележи понижение от 0.6%, а южнокорейският KOSPI губи 0.2%.

Това доведе до спад от 0.1% при азиатско-тохоокеанския индекс на MSCI, който отстъпи от четириседмичния си връх от петък.

Обемите на търговия се очаква да бъдат ниски, тъй като японските пазари са затворени заради празник.

Инвеститорите очакват търговските преговори между САЩ и Китай тази седмица, като американска делегация ще посети Пекин за следващия кръг от преговорите.

Федералният резерв на САЩ даде индикации, че ще прояви търпение относно лихвите, след като повиши лихвените нива на четири пъти през 2018 г.

Доларовият индекс се задържа близо до шестседмичен връх от 96.625, след като записа най-голямото си седмично повишение от шест месеца, благодарение на статута на долара на валута убежище.

Провалът на преговорите между демократите и републиканците в Конгреса на САЩ през уикенда относно политиката на задържане на имигранти породи опасения от ново спиране на работата на администрацията.

Това бе поредното нещо, което надвисна над пазарите, които вече са подложени на натиск след поредицата от лоши новини относно световната икономика.

Миналата седмица Европейската комисия рязко понижи прогнозите си за ръста на икономика на еврозоната през тази и през следващата година, а президентът на САЩ Доналд Тръмп засили напрежението, като заяви, че няма планове да се среща с китайския си колега Си Дзинпин преди 1 март, когато е крайният срок за сключването на търговско споразумение между САЩ и Китай.

Засилващият се натиск около икономическия растеж означава, че в краткосрочен план пазарите ще зависят отчасти от отчетите на водещите щатски компании. Сред компаниите, които се очаква да обявят резултатите си в идните дни, са Coca-Cola Co, PepsiCo Inc, Walmart Inc, Home Depot Inc, Macy’s Inc и Gap Inc.

Анализаторите очакват печалбите на компаниите от индекса S&P 500 за първото тримесечие да отчетат понижение от 0.1% на годишна база, което би било първото от 2016 г. насам.

На валутните пазари еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1324 долара, след като преди това записа понижения в пет поредни дни. Британският паунд се колебаеше около нивото от 1.2934 долара.

Австралийският долар се отдалечи от достигнатите в петък едномесечни дъна, въпреки че нагласите са все още предпазливи, след като централната банка на страната открехна вратата за евентуално понижение на лихвите.

Цените на петрола се понижиха вследствие на опасенията относно забавящото се търсене в световен мащаб и увеличаването на сондажната дейност от страна на САЩ.

Щатският лек суров петрол поевтинява със 73 цента, до 51.99 долара за барел, докато брентът се обезцени с 69 цента, до 61.41 долара за барел.