Акциите в световен мащаб поевтиняват днес, след като инвеститорите прибираха печалби в условията на увеличаващия се брой на новите случаи на COVID-19 и след като министърът на финансите на САЩ попари надеждите за нов пакет от стимули в страната преди президентските избори на 3 ноември.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.5%, докато японският Nikkei се понижи с 0.5%.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 отчитат спад от 0.27% в азиатската сесия, след като основните индекси на Уолстрийт приключиха вчерашната сесия с понижения. S&P 500 затвори с 0.7% надолу, а технологичният Nasdaq Composite Index изгуби 0.8%.

Разочароващите тримесечни резултати на Bank of America и Wells Fargo понижиха банковия индекс в S&P 500 с 2.4%.

Опасенията, че ръстът в броя на случаите на COVID-19 може да накара правителствата отново да блокират икономиките, предизвика прибиране на печалби, особено след ръста на пазарите от последните дни.

В условията на нарастващи случаи на COVID-19 някои държави в Европа затварят училища, отменят операции и прибягват до помощта на студенти по медицина, като властите се подготвят за повторение на кошмарния сценарий от началото на годината, информира Ройтерс.

Това доведе до понижение на доходността по германските 10-годишни облигации до минус 0.586% - нивото, което за последно видяхме през май.

Напрежението между Пекин и Вашингтон остава на фокус, след като Държавният департамент е предложил включването на китайската Ant Group в черен списък преди очакваното IPO на финансовото подразделение на гиганта в сферата на електронната търговия Alibaba.

Изказването от страна на министъра на финансите на САЩ Стивън Мнучин, че сделка за стимулите е малко вероятно да има преди изборите на 3 ноември беше още една от причините за прибиране на печалби.

Въпреки това много инвеститори очакват големи стимули след изборите, които кандидатът на Демократическата партия Джо Байдън се очаква да спечели.

Въпреки че прогнозите са, че Байдън ще вдигне данъците върху корпоративните и капиталовите печалби, инвеститорите изтъкват и някои ползи от евентуалното му спечелване на изборите, като намаляване на несигурността в сферата на търговията в световен мащаб.

На валутните пазари британският паунд се търгува на ниво от 1.3017 спрямо долар, след като поскъпна с 0.6% вчера вследствие на надеждите около преговорите между Великобритания и ЕС.

Част от ентусиазма обаче се изпари, след като британският премиер Борис Джонсън каза на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, че е разочарован, че преговорите не са напреднали повече.

Австралийският долар изгуби 0.5%, до 0.7128 щатски долара, след като централната банка на страната предизвика спекулации за понижение на лихвите в краткосрочен план и изкупуването на държавни облигации с по-дълъг падеж.

Необходимостта за допълнителни стимули беше очертана от изнесените данни, които показаха, че икономиката е изгубила 29 500 работни места през октомври, а безработицата в страната е нараснала до 6.9%.

Еврото остана почти без промяна и се търгуваше на ниво от 1.1725 спрямо долара, докато щатската валута се разменяше срещу 105.20 йени.

Цените на петрола нараснаха леко в ранната търговия днес, след като стана ясно, че щатските запаси намаляват през миналата седмица, което доведе до поскъпване на суровината с 2% вчера.

Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) бележат ръст от 0.1% до 41.07 долара за барел, докато тези на брента поскъпват с 0.2%, до 43.39 долара за барел.