Азиатските акции поскъпнаха в петък, след като индикациите за напредък в преговорите между САЩ и Китай и агресивните стимули от страната на Европейската централна банка (ЕЦБ) надделяха над опасенията около забавянето на ръста на световната икономика.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, въпреки че пазарите в Китай и Южна Корея бяха затворени заради празници. Японският Nikkei се повиши с 1.0% до четиримесечни върхове.

Вчера САЩ приветства възобновяването на изкупуването на селскостопански продукти от страна на Китай, но в същото време запази опасността от налагането на нови мита, докато двете най-големи икономики се готвят за преговори, които имат за цел да сложат край на търговската война между тях.

Тръмп заяви, че предпочита окончателна сделка с Китай, но не изключи и възможността за временно споразумение.

Инвеститорите залагат, че оптимизмът ще надделее в близко бъдеще, въпреки че повечето икономисти в ново проучване на Ройтерс смятат, че търговският спор ще се задълбочи или в най-добрия случай ще остане на настоящите нива през идната година.

Вчера щатският индекс S&P 500 затвори близо до най-високото си ниво, след като нарасна с 0.29%, до 3 009.57 пункта. Индексът затвори на рекордните 3 024.50 пункта в края на юли.

Вчера ЕЦБ обяви по-големи от очакваните стимули и понижи лихвите по депозитите с 0.10 процентни пункта, до минус 0.50%, като обещава, че лихвите ще останат ниски и възобнови програмата си за изкупуването на облигации на стойност 20 млрд. евро месечно от ноември.

Възобновяването на количественото улесняване не беше сигурно и решението на ЕЦБ да подпомогне рисковите активи.

Еврото обаче бързо изгуби инерция, а доходността по европейските облигации също нарасна, след като инвеститорите започнаха да прибират печалби.

Президентът на ЕЦБ Марио Драги засили реториката си и призова правителствата да увеличат разходите, за да се противопоставят на икономическия спад, очертавайки ограниченията на паричната политика и пораждайки очаквания за фискални разходи.

Еврото се търгуваше на ниво от 1.10645 спрямо долара, след като поскъпна с 0.5% вчера и остана близо до двуседмичния връх от 1.10875, достигнат по време на щатската сесия.

Нарастващият апетит към рискови активи обезцени йената до шестседмично дъно от 106.265 спрямо долара.

Лихвата по 10-годишните германски облигации нарасна до минус 0.521%.

Това помогна и за повишението на доходността по 10-годишните щатски държавни ценни книжа до 1.801%, което беше най-високото ниво от началото на август.

В средата на следващата седмица предстои срещата на Федералния резерв на САЩ, след което в четвъртък е тази на Централната банка на Япония.

Според източници на Ройтерс Централната банка на Япония няма да предприема действия, ако пазарите са спокойни, но обмисля начини за увеличаване на отрицателни лихви при минимални разходи.

Цените на петрола са на път да запиша седмични загуби вследствие на продължаващите опасения относно намаляващото търсене и на спекулациите, че Тръмп може да облекчи санкциите срещу Иран, след като бившият му съветник по националната сигурност Джон Болтън, който беше известен с твърдата си позиция спрямо страната, напусна Белия дом тази седмица.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 0.2%, до 60.28 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол изгубиха 0.2%, до 54.99 долара за барел.