Азиатските акции поевтиняват днес, след като протоколът от последната среща на Федералния резерв на САЩ даде индикации за по-бързо от очакваното вдигане на лихвите поради опасения около инфлацията.

Притесненията във връзка с по-високите лихви в САЩ, в комбинация с нарастващите опасения около разпространението на варианта Омикрон, се отразиха негативно на по-рисковите активи.

Азиатските акции последваха пониженията на Уолстрийт вчера. Технологичният индекс Nasdaq падна с над 3% в сряда, записвайки най-голямото си понижение от февруари, а S&P 500 изгуби най-много за ден от 26 ноември, когато новината за Омикрон за първи път се отрази на световните пазари.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губеше 0.95% по-рано днес, австралийският основен индекс отчита понижение от 1.53%, а японският Nikkei изгуби 2.08%.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 се понижи с 1.37%, след като изнесени данни показаха, че активността в сектора на услугите в страната нараства с по-бързо от очакваното през декември, но продължаващото увеличение на случаите на COVID-19 се отрази над перспективите.

Уорън Бъфет спечели 120 млрд. долара от инвестията си в AppleДелът на Apple в портфолиото на Berkshire днес се равнява на около 40%,

Отливът на средства от технологичния сектор продължи да засяга популярните компании, като акциите на Sony Group поевтиняха с 6.8%.

Нагласите на представителите на централната банка на САЩ за вдигане на лихвите повишиха и доходността по щатските държавни облигации. Днес доходността по 10-годишните книжа нарасна до 1.6929% - малко под вчерашното ниво на затваряне от 1.7030%, информира Ройтерс.

Доходността по 2-годишните и 5-годишните облигации, които са по-чувствителни на лихвените очаквания, се движеха близо до най-високите си нива от първото тримесечие на 2020 г.

По-високата доходност по щатските държавни облигации продължи да подкрепя долара, въпреки че валутата изтри част от ръста си спрямо йената, след като докосна петгодишен връх по-рано през седмицата, губейки 0.13% до 115.95.

Еврото запазва позиции при 1.1311 спрямо долара, а доларовият индекс остана почти без промяна на ниво от 96.161.

На суровинните пазари петролът от сорта Брент поевтиня с 1.26% до 79.78 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) се понижи с 1.07% до 77.02 долара за барел, след като страните от групата OPEC+ се договориха да увеличат производството.

Спот цената на златото остава без промяна на ниво от около 1 808 долара за тройунция, като по-високите лихви по-щатските държавни облигации намалиха блясъка на скъпоценния метал.