Цените на акциите в световен мащаб нарастват днес, след като изненадващото възстановяване на заетостта в САЩ даде причини за оптимизъм, че световните икономики могат да възстановят бързо след многото седмици на блокади, насочени към контрол над пандемията от коронавирус.

Цените на петрола изтриха ръста си от по-рано и се търгуват почти без промяна, след като ОПЕК и нейните съюзници, сред които и Русия, се споразумяха за удължаване на рекордните ограничения в производството до края на юли.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нараснаха с 0.8% и се намираха близо до най-високото си ниво от края на февруари, след което изтриха по-голяма част от ръста си и за последно да се търгуват с повишение от 0.2%. Японският Nikkei нараства с 0.9%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.3%, продължавайки печелившата си серия в осми пореден ден.

Изнесените в петък данни показаха, че заетостта в САЩ е нараснала с 2.509 милиона през миналия месец при очакван спад от 8 милиона.

Докладът на министерството на труда също така показа, че нивото на безработица е паднало от 14.7% през април до 13.3% през май. Прогнозите на икономистите бяха за скок до 19.8%.

Обещаващите данни породиха надежди за бързо икономическо възстановяване с облекчаването на мерките срещу коронавируса по света, пише Ройтерс.

Индексът MSCI ACWI, който следи представянето на 49 пазара по света, нарасна до нива, невиждани от края на февруари. Той обаче се търгува при съотношение цена/печалба 17.6 през последните 12 месеца, което е най-високото ниво от близо две десетилетия.

Данните за заетостта подкрепиха лихвата по щатските държавни облигации, като доходността по 10-годишните книжа нарасна до 0.959% в петък, което беше най-високото ниво от средата на март. За последно лихвата беше на ниво от 0.897%.

Рязкото нарастване на доходността по щатския дълг през последните няколко дни насочва още повече вниманието към централната банка на САЩ, която ще проведе двудневна среща тази седмица.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл е заявявал, че щатската икономика може да усеща тежестта от временното й затваряне повече от година.

Данните за търговията на Китай също разкриха ефекта от кризата с коронавируса.

Износът се свива през май, след като блокадите в световен мащаб са продължили да се отразяват на търсенето, а по-големият от очаквания ръст на вноса е индикатор за нарастващия натиск върху производителите.

Цените на петрола изтриха ръста си от по-рано през деня, след като оптимизмът около сделката от страна на големите производители на суровината отстъпи пред разочарованието от това, че тяхното споразумение не е продължено и след юли.

Цената на петрола от сорта брент нарасна до 43.41 долара за барел, преди да отстъпи до 42.65. Щатският лек суров петрол се търгуваше на цена от 39.74 долара за барел, след като преди това поскъпна до 40.44.

И двата сорта поскъпнаха до най-високите си нива от 6 март.

На валутните пазари основните валути останаха почти без промяна.

Японската йена се търгуваше на ниво от 109.53 спрямо долара, близо до достигнатия в петък 10-седмичен минимум от 109.85.

Еврото се обменяше срещу 1.1289 долара, недалеч от тримесечния връх от 1.1384, докоснат в петък.