Азиатските акции поскъпнаха до петседмични върхове днес, вследствие на надеждите, че Федералният резерв на САЩ ще последва примера на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на срещата си по-късно днес ще открехне вратата за понижение на лихвите в бъдеще.

Изявлението на президента на ЕЦБ Марио Драги относо евентуално облекчаване на паричната политика породи очаквания за глобална вълна от стимули от страна на централните банки, което пък даде импулс на акциите, облигациите и суровините.

Пазарните нагласи бяха подсилени и от новината, че президентът на САЩ Доналд Тръмп ще се срещне с китайския си колега Си Дзинпин на срещата на Г-20 по-късно през месеца и че търговските преговори между двете държави ще бъдат възобновени. Повечето анализатори обаче не очакват решаващ пробив.

“Не очакваме реални промени след срещата по време на събирането на страните от Г-20. Фактът, че двете страни си говорят обаче би трябвало най-малкото да отложи поне за известен период опасенията за по-нататъшно вдигане на митата“, казва пред Ройтерс икономистът на ING Айрис Панг.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 1.5%, до петседмичен връх. Индексът на сините чипове на борсата в Шанхай нарасна с 1.7%, до шестседмичен максимум.

Японският Nikkei добави 1.6%, докато основният австралийски индекс се покачи с 1%, до най-високото си ниво от 11 години. Фючърсите на щатския S&P 500 отчитат леко повишение след приповдигната сесия на Уолстрийт вчера.

Dow Jones приключи вчерашната сесия с ръст от 1.35%, докато S&P 500 добави 0.97%, а Nasdaq затвори с 1.39% нагоре. S&P 500 скача с 6% от началото на месеца и вече е на 1% от рекордното си ниво, достигнато в началото на май.

Всички погледи сега са насочени към изявлението на Федералния резерв на САЩ, което се очаква по-късно и след това ще бъде последвано от пресконференция на председателя на централната банка Джеръм Пауъл.

Тази еуфория обаче поражда рискове, че Фед може да не задоволи високите очаквания на инвеститорите.

Междувременно лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна до най-ниското си ниво от септември 2017 г. при 2.016% и се отдалечи доста от върха си от 3.25%, докоснат през ноември миналата година.

Ефектът върху валутите беше значително по-малък, което до голяма степен се дължи на факта, че е трудно една валута да поскъпне, когато всички големи централни банки са поставени под натиск да облекчават паричната си политика.

Еврото отстъпи леко след изказването на Драги, но на ниво от 1.1192 долара остава в рейнджа си между 1.1106 и 1.1347 долара, в който се движи напоследък.

Доларът остана почти без промяна спрямо йената и се разменя срещу 108.49 йени, докато доларовият индекс леко се повиши до 97.657. Юанът поскъпна до 6.905 спрямо долара, вследствие на новината за възобновяването на търговските преговори.

На суровинните пазари очакванията за понижения на лихвите задържаха цената на златото близо до 14-месечен връх от 1 344.20 долара за тройунция.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 6 цента, до 62.06 долара за барел, докато щатският лек суров петрол поскъпна с 3 цента, до 53.93 долара за барел.