Азиатските акции докоснаха 10-годишен връх днес, след като от Федералния резерв на САЩ изразиха оптимизъм по отношение на икономиката, което на практика бетонира позицията за вдигане на лихвите в края на годината. Инвеститорите също така очакват днес номинацията за нов председател на централната банка на САЩ.

Инвеститорите обаче бяха изнервени от препирните на Републикаците в Камарата на представителите в Конгреса по отношение на новите данъчни мерки.

Проектозаконът включва данъчни отстъпки на стойност 6 трлн. долара за период от 10 години, но не очертава как те ще бъдат компенсирани, а републиканците все още са разделение в позициите си как трябва да се плати за тях.

По-късно днес Централната банка на Англия се очаква да обяви първото си вдигане на лихвите от повече от десетилетие.

Британския паунд поскъпна с 0.3% до 1.3285 спрямо долара преди очакваното решение на банката.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.2% към стойността си, покачвайки се до най-високите си нива от ноември 2007 г.

Японският Nikkei бележи ръст от 0.2% в сутрешната търговия, тествайки 21-годишни върхове и е на път да запише над 2% ръст за по-късата работна седмицата в Япония. Японските пазари ще бъдат затворени заради празник утре.

Фючърсите на щатския S&P 500 бележат понижение от 0.2%.

Белият дом планира да номинира един от управителите на Фед, Джером Пауъл, за новия председател на централната банка, информира Reuters, позовавайки се на запознат източник.

Номинацията на Пауъл, която трябва да бъде одобрена от Сената, се очаква да бъде обявена по-късно днес, преди президентът Доналд Тръмп да отпътува на посещение в Азия.

Вчера индексите на Уолстрийт записаха минимални повишения, след като Фед не внесе промени в паричната си политика и обърна внимание на солидния икономически растеж и на подобрението на пазара на труда.

Инвеститорите приеха това като знак, че банката ще продължи с вдигането на лихвите през следващия месец.

В добавка към оптимистичните оценки на Фед, изнесените от ADP данни показаха, че частният сектор е създал 235 000 нови работни места през октомври, което е най-големият брой от седем месеца насам.

Днес се очакват данните за неселскостопанската заетост като прогнозите са за ръст на заетостта с 303 000 през октомври, в сравнение със спад от 40 000 в предходния месец.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации бе на ниво от 2.361% в азиатската търговия, в сравнение с нивото на затваряне от 2.376 в САЩ вчера, когато дори се понижи до 2.349%.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи с 0.3% до 94.524 пункта.

Доларът отстъпи с 0.2% спрямо йената до 113.91, отдалечавайки се от повече от тримесечния връх от 114.45 йени, докоснат в петък.

Еврото поскъпва с 0.3% до 1.1654 спрямо долара.

Фючърсите на петрола поскъпнаха, като тези на сорта брент добавиха 14 цента към цената си до 60.63 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол се повиши с 3 цента до 54.33 долара за барел.