Азиатските акции бележат ръст днес, след като смяната на посоката на политиката на Федералния резерв и силните данни за заетостта в САЩ успокоиха част от най-големите страхове относно перспективите пред световната икономика.

Китайските акции поскъпнаха, след като в петък централната банка на страната обяви облекчаване на паричната политика, намалявайки със 100 базисни пункта изискванията за банковите резерви, с което бяха освободени около 116 млрд. долара за нови кредити.

Китайски официални лица също така се срещнали със свои китайски колеги за началото на търговски преговори, които започват по-късно днес. Те ще са и първите за новата година.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че преговорите вървят много добре и че слабостите в китайската икономика са причина за това Пекин да работи в посока сключване на сделка.

Индексът на сините чипове на борсата в Шанхай нарасна с 0.4%, след като в петък се бе повишил с над 2%. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 1.3%.

Японският Nikkei скочи с 2.8%, докато южнокорейският KOSPI нарасна с 1.2%. Фючърсите на S&P 500 се повишиха с още 0.4%.

Апетитът към риск нарасна сериозно в петък, когато изнесените данни показаха, че щатската икономика е създала 312 000 нови работни места през декември, а заплащането отчита ръст от 3.2% на годишна база.

Въпреки това председателят на Фед Джером Пауъл се опита да намали пазарните опасения, заявявайки, че централната банка ще бъде гъвкава и търпелива при вземането на решения относно паричната си политика през тази година.

Лихвата по двегодишните облигации нарасна до 2.49%, след като преди това бе достигнала дъно от 2.37%, но все още е под нивото на лихвата по едногодишните книжа.

Пауъл ще изнесе нова реч в четвъртък, а най-малко още осем други ръководители от Фед се очаква да говорят тази седмица.

Комбинацията от силните данни за заетостта и промяна в реториката на Фед помогна на Dow Jones да приключи петъчната сесия с ръст от 3.29%, докато S&P 500 нарасна с 3.43%, а Nasdaq скочи с 4.26%.

Анализатори от Bank of America Merrill Lynch отбелязаха, че световните пазари на акции са изгубили 19.9 трлн. долара от януари миналата година, докато отливът на средства от акциите достига рекордните 84 млрд. долара само за последните шест седмици.

Промяната на рисковите нагласи веднага се отрази и при валутите, където австралийският долар поскъпна до 0.7137 щатски долара, след като миналата седмица падна до 0.6715.

Щатският долар поевтинява леко спрямо еврото до 1.1428. Доларовият индекс пък се понижи с 0.2%, до 95.971. Щатската валута не успя да удържи дори ранния си ръст спрямо йената и отстъпи до 108.05 йени за долар.

Златото се облагодетелства от понижаването на риска от нови вдигания на лихвите в САЩ и запази цената си при 1 288.81 долара за тройунция.

Цените на петрола нараснаха, след като брентът поскъпна с около 9.3% миналата седмица, докато цената на щатския лек суров петрол нарасна с 5.8%.

Брентът днес поскъпва със 71 цента, до 57.75 долара за барел, докато фючърсите щатския лек суров петрол поскъпнаха със 70 цента, до 48.66 долара за барел.