Азиатските акции скачат днес до тримесечен връх, а доларът поевтинява, след като Федералният резерв на САЩ понижи лихвите, както се и очакваше, а доходността по щатските държавни облигации се понижи.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.53%, до най-високото си ниво от 30 юли. Основният индекс в Хонконг добави 0.93%, докато японският Nikkei се повиши с 0.43%.

Фючърсите на паневропейския Euro Stoxx 50 бележат повишение от 0.08%, фючърсите на германския DAX добавиха 0.1%, докато тези на FTSE отчитат минимално понижение от 0.02%.

Доходността по щатските държавни облигации пада след понижението на лихвите, но председателят на Фед Джеръм Пауъл даде индикации, че допълнителното им намаление е малко вероятно.

Йената запази ръста си спрямо долара, след като Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика.

Срещите на Фед и Централната банка на Япония очертават проблемите, пред които много централни банки са изправени.

Търговската война между САЩ и Китай, както и брекзит засилиха несигурността, но централните банки някак нямат желание да понижават лихвите агресивно, тъй като те вече са много ниски в някои големи икономики.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 бележат минимално понижение от 0.01% днес, след като индексът нарасна с 0.33%, до рекордно високо ниво на затваряне вчера, което се случи за втори път в последните три сесии.

Положителното настроение от Уолстрийт се пренесе и в азиатската сесия, с изключение на Австралия, където основният индекс се понижи с 0.39%, след публикуваните слаби финансови резултати на Australia and New Zealand Banking Group.

Фед понижи основната си лихва до ниво между 1.50%-1.75%, но в изявлението си се отказа от предишните думи “да действа според случая”, за да поддържа икономическия растеж.

В пресконференцията си Пауъл посочи няколко прични за това, че икономиката се справя добре, като силните потребителски разходи, продажбите на имоти и цените на активите.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации падна до 1.7803% днес, докато доходността по двегодишните книжа отстъпи леко до 1.6257%.

Доларовият индекс се понижи с 0.31%, до 97.346, продължавайки спада си от вчера.

Новината, че Чили няма да е домакин на срещата на APEC в средата на ноември беше една от причините за поевтиняването на долара, тъй като пазарите очакваха САЩ и Китай да подпишат частично споразумение там.

По-оптимистична беше новината, че Пекин може да премахне допълнителните тарифи, така че да позволи на вносителите да купуват селскостопански продукти от САЩ на стойност 50 млрд. долара.

Доларът поевтиня до 7.0417 спрямо йената, като дори докосна най-ниското ниво от 19 август насам.

Йената поскъпна с 0.16%, до 108.68 спрямо долара, запазвайки ръста си, след като Централната банка на Япония не внесе промени в паричната си политика, както се и очакваше.

На енергийните пазари фючърсите на петрола изтриха загубите си и нарастват днес, след като огромното натрупване на запаси от суров петрол в САЩ доведе до спад в цените вчера.

Фючърсите на щатския лек суров петрол изтриха загубите си и цената им нараства с 0.18%, до 55.16 долара за барел. Петролът от сорта брент поскъпва с 0.36%, до 60.83 долара за барел.