Цените на акциите в Азия се присъединиха към ръста в световен мащаб и достигнаха нов десетгодишен връх, след като силният икономически растеж и нарастващите корпоративни печалби привлякоха инвеститорите.

В същото време цените на петрола скочиха на фона на очакванията за ограничения в производството.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.6% към стойността си към вчерашното повишение от 1.3%, което бе най-голямото от осем месеца и бе подкрепено от енергийните и технологичните сектори.

Индексът е във възходящ тренд през по-голяма част от годината, отчитайки месечно понижение само веднъж през 2017 г. За годината индексът нараства с 33% и върви към най-доброто си годишно представяне от 2009 г., когато скочи с 68%.

Японският индекс Nikkei днес нараства с 0.8%, докато южнокорейският KOSPI бележи повишение от 0.4%. Австралийският основен индекс S&P/ASX 200 пък се доближи до ключовото техническо ниво от 6 000 пункта.

Хонконгският индекс отчита ръст от 35.5% от началото на годината, докато доходността на китайския CSI 300 е 27.4% през 2017 г.

На Уолстрийт вчера S&P 500 и Nasdaq нараснаха до нови рекордни нива на затваряне, а Dow Jones се повиши до нов връх по време на сесията.

Инвеститорите, които търсят допълнителна доходност в края на годината, купуваха акции на технологочни компании, като цените на книжата на Apple Inc, Alphabet Inc и Amazon.com се повишиха.

Пазарите очакват Федералният резерв на САЩ да вдигне лихвите през следващия месец, но според анализатори това няма да се отрази на акциите.

Спредът между лихвите по дългосрочните и краткосрочните щатски държавни облигации се понижи до най-ниското си ниво от десетилетие. Лихвата по 10-годишните книжа записа леко повишение до 2.3559%, докато тази по 2-годишните държавни облигации е на ниво от 1.77%, което е най-високото от 2008 г.

При валутите щатският долар бележи понижения спрямо основните си конкуренти, понижавайки се във втори пореден ден спрямо японската йена.

Австралийският долар се търгува почти без промяна близо до нивото от 0.7576 спрямо долара, след като вчера падна до петмесечно дъно от 0.7532.

Еврото се търгува на ниво от 1.1741 спрямо долара, отдалечавайки се от достигнатия наскоро едномесечен връх от 1.1860 долара.

При суровините, цените на петрола нараснаха след обявения спад в петролните запаси на САЩ и на фона на очаквнаията, че ограниченията в производството, инициирани от ОПЕК, ще бъдат продължени и след март 2018 г.

Цената на щатския лек суров петрол се повиши с 83 цента, до 57.66 долара за барел, докато петролът от сорта брент поскъпна с 51 цента, до 63.08 долара и се търгува недалеч от 2.5-годишния връх от 64.65, достигнат по-рано през месеца.

Фючърсите на медта поскъпват в четвърти пореден ден, докато спот цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 280.61 долара за тройунция.